Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki.
W rozmowie wyemitowanej przez Radio Olsztyn w poniedziałkowy poranek premier Mateusz Morawiecki odniósł się do przypadającej dziś 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Już jesteśmy w UE rzeczywiście długo i absolutnie nie chcemy być uważani za kraj drugiej kategorii, który jest młodym krajem Unii Europejskiej, jak niektórzy chcieliby nas określać" - powiedział premier i podkreślił, że "jesteśmy pełnoprawnym krajem Unii Europejskiej, który twardo walczy o swoje interesy".
Przeczytaj: Dzień Flagi – świętujmy w biało-czerwonych barwach!
W radiowej rozmowie Mateusz Morawiecki podkreślił, że w obecnych warunkach geopolitycznych, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie "i komplikacji w innych częściach świata" nie można zapominać o tym, że "Unia Europejska jest ważnym filarem bezpieczeństwa w ramach większej konstrukcji bezpieczeństwa pod nazwą Pakt Północnoatlantycki".
"To właśnie najsilniejszy sojusz militarny w historii świata jest naszym dodatkowym, ale też i podstawowym, gwarantem bezpieczeństwa. Dodatkowym dlatego, że to my sami budujemy dzisiaj silną polską armię, bardzo dobrze uzbrojoną. Dzięki budżetowi państwa możemy kupować broń z zagranicy. Jest również podstawowym, ponieważ artykuł 5. NATO daje nam tę dodatkową kurtynę bezpieczeństwa przed ewentualnym agresorem" - argumentował premier.
Przeczytaj: Polonia amerykańska uczciła ofiary Katynia, Smoleńska i deportacji na Syberię
"Unia Europejska jest jakby częścią tej szerzej rozumianej architektury bezpieczeństwa. Polska dba o to, i na to będę kładł nacisk, aby nie było takich niewłaściwych wypowiedzi, jak niektórych przywódców Unii Europejskiej, że NATO nie jest już może takie istotne. NATO jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym wolnym świecie być tym integratorem, zwornikiem" - powiedział premier Morawiecki i zapowiedział, że w poniedziałek wyrazi tę myśl na wspólnym wystąpieniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Wspólne wystąpienie premiera i prezydenta z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zaplanowane jest na godz. 14.
Abp Józef Polak podczas mszy kończącej XII Zjazd Gnieźnieński
Kair liczy na poparcie tej inicjatywy na poniedziałkowym szczycie arabsko-islamskim.
List do uczestników uroczystości w Gietrzwałdzie przysłał prezydent RP Karol Nawrocki.
Bóg - nie, deprawacja - tak. Ale ciągle rodzice mają szansę...
Dzień wcześniej ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził atak na rafinerię ropy w mieście Ufa.
Według armii z około 1 mln osób zamieszkujących Gazę uciekło dotąd około 280 tys.