W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze.
Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że jednym z kluczowych zagadnień zebrania Rady Stałej będzie XVI Ogólne Zgromadzenie Synodu Biskupów. „Jesteśmy w trakcie Synodu o synodalności w całym Kościele powszechnym. Przeszliśmy etap diecezjalny, krajowy, a ostatnim wydarzeniem w pierwszych miesiącach tego roku było spotkanie synodalne na poziomie kontynentalnym, które miało miejsce w Pradze” – stwierdził bp Miziński.
Sekretarz generalny KEP przypomniał, że w ostatnich tygodniach opublikowany został dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze. „Chcemy pochylić się nad tym dokumentem, aby odpowiednio przygotować się, jako Kościół w Polsce, do kolejnego etapu, który będzie miał miejsce jesienią na poziomie powszechnym Kościoła w Rzymie, i w którym będą brać udział także delegaci Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił.
Bp Miziński zaznaczył, że „wytyczne, które znajdujemy w tym dokumencie, posłużą także w codziennej posłudze w Kościele w Polsce, ażeby misja Kościoła była przeżywana w wymiarze synodalnym, czyli uczestniczenia wszystkich ochrzczonych w dziele, któremu służy Kościół Jezusa Chrystusa”.
Sekretarz Generalny KEP dodał, że oprócz głównego tematu zostaną poruszone na Radzie Stałej inne kwestie dotyczące działalności Kościoła, zmiany w poszczególnych gremiach oraz zagadnienia będące wyzwaniami, przed którymi staje Kościół.
Biskupi uczestniczący w obradach Rady Stałej oraz inni członkowie Episkopatu, którzy do nich dołączą, będą uczestniczyć następnego dnia w obchodach uroczystości NMP Królowej Polski na szczycie jasnogórskim. Eucharystii o godz. 11 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.