O co najmniej 2 tys. powiększy się do świąt wielkanocnych liczba różańców wykonanych przez osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym – poinformował KAI ks. kapelan Janusz Kazimierz Popielski SDB. Dotychczas więźniowie zrobili ich już ok. 4 tys.
Kapłan stwierdził, że zainteresowanie robieniem różańców nasiliło się w okresie Wielkiego Postu. Robią je mężczyźni i kobiety. Każdy z różańców jest dedykowany osobie zamordowanej w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, w Powstaniu Warszawskim lub podczas innych wydarzeń związanych z martyrologią narodu polskiego.
– Każdy z takich różańców jest opatrzony identyfikatorem z nazwiskiem zamordowanej osoby, za którą obdarowany różańcem powinien się modlić – wyjaśnia kapelan.
Robienie więziennych różańców wiąże się z inicjatywą nieżyjącego kapelana Rodzin Katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, realizowaną przez Fundację „Tuliano”, założoną przez Jana Tula.
Jeden z więźniów, pan Andrzej podkreśla, że praca przy różańcach pomaga mu przetrwać trudne dni. Z kolei pan Janusz, ministrant z więziennej kaplicy twierdzi, że „posługa kapelana w więzieniu podtrzymuje wiele osób przy życiu i przestawienie ich na w kierunku Boga”.
W Wielkim Poście grupa 30 więźniów – zgodnie z regulaminem Aresztu Śledczego - uczestniczyła w piątek 25 marca w Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii Ducha Świętego w Kielcach oraz w nabożeństwie 26 marca poprowadzonym przez grupę Apostolatu Maryjnego z parafii św. Stanisława w Kielcach.
Kapelan wraz z osadzonymi przygotuje także Drogę Krzyżową w Wielki Piątek oraz rekolekcje emitowane przez radiowęzeł, które odbędą się w Wielkim Tygodniu. W Wielką Sobotę zostaną poświęcone pokarmy, wystawione przed cele.
W Areszcie Śledczym w Kielcach - największym więzieniu w okręgu krakowskim - przebywa aktualnie 1054 osób, w większości po wyrokach.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.