Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelę, zgodnie z którą Ministerstwo Obrony Narodowej jest odpowiedzialne za planowanie i podział środków przekazanych Polsce w ramach programu inwestycyjnego NATO - tzw. NSIP.
Nowelizację ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej oraz ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskich Sejm uchwalił 4 lutego.
Chodzi o dotację z programu Inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Środki te mogą być przeznaczane na modernizację lub budowę lotnisk, infrastruktury telekomunikacyjnej, rurociągów paliwowych, radarowych urządzeń ostrzegawczych i nawigacyjnych oraz instalacji portowych. Mogą być również wykorzystane do doskonalenia systemów dowodzenie czy kontroli.
Nowelizacja jest efektem zmian, które wprowadziły zapisy ustawy o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r. Zgodnie z nimi z końcem 2010 r. zlikwidowane zostały państwowe zakłady budżetowe, w tym "Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego", który działał na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 2002 r. i zajmował się m.in. planowaniem rozdziału środków, inwestycjami, udzielaniem zamówień i rozliczeniami. Na jego miejsce utworzono nową jednostkę o tej samej nazwie, ale o statusie instytucji gospodarki budżetowej. Zgodnie z przepisami, by mogła ona otrzymywać dotację z budżetu państwa, konieczne było zapisanie tego w odrębnej ustawie.
Opracowywana nowela przyporządkowuje zadania związane z funkcjonowaniem i realizacją programu NSIP w Polsce Ministerstwu Obrony Narodowej.
Program NSIP realizowany jest w Polsce od końca lat 90. Zakładał m.in. przystosowanie do standardów NATO siedmiu lotnisk, m.in. w Malborku, Krzesinach, dwóch portów, pięciu baz paliwowych, budowę stacji radarowej dalekiego zasięgu i modernizację systemu łączności.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.