Są duże szanse na to, że w 2012 r. Polska zorganizuje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej Europejską Międzyparlamentarną Konferencję ds. Przestrzeni Kosmicznej - zapowiedział dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Naukowiec był jednym z uczestników zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej zespołu parlamentarnego ds. przestrzeni kosmicznej.
Jak przypomniał przewodniczący zespołu poseł Bogusław Wontor (SLD), trwają przygotowaniach do wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). "Teraz w uzgodnieniach międzyresortowych jest projekt porozumienia rozpoczynającego negocjacje polskiego rządu z Europejską Agencją Kosmiczną" - powiedział.
Podkreślił, że dopiero będąc pełnoprawnym członkiem agencji, nasz kraj będzie mógł korzystać z wielu środków finansowych i nowoczesnych technologii badań kosmosu. "To jest celem wejścia Polski do ESA" - wyjaśnił.
Dr hab. Banaszkiewicz zaznaczył jednak w rozmowie z PAP, że nawet jeśli Polska w szybkim tempie zgodzi się przystąpić do ESA i zaakceptuje jej składki (a mogą one wynosić kilkadziesiąt milionów euro rocznie), proces ten zajmie 1,5 roku.
Naukowiec dodał, że Polska - mimo że nie jest członkiem ESA - ma jednak spore szanse, by w 2012 roku zorganizować Europejską Międzyparlamentarną Konferencję ds. Przestrzeni Kosmicznej. To stałe forum współpracy między parlamentami krajowymi państw członkowskich ESA. Spotkania posłów z krajów należących do ESA odbywają się co roku w parlamencie jednego z państw. Jak powiedział dr Banaszkiewicz, projekt organizacji konferencji trafił do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.
"Nasz Instytut będzie chciał udzielić wsparcia polskiej grupie parlamentarnej zarówno w przygotowaniu przyszłej konferencji, jak i w dziedzinie badania kosmosu i rozwoju nauk z tym związanych. Wszystko to ma być robione dla korzyści całego społeczeństwa" - zapowiedział na czwartkowej konferencji dyrektor Europejskiego Instytutu Polityki Kosmicznej (ESPI), Kai-Uwe Schrogl. ESPI, założony przez ESA i Austrię, działa jako niezależna organizacja ds. polityki kosmicznej Europy i świata.
Uczestnicy czwartkowej konferencji podkreślali znaczenie badań kosmosu. "Wartość przemysłu kosmicznego to jest 300 mld euro rocznie. Warto, żeby również Polska brała w tym udział i korzystała z tego" - zwrócił uwagę dr hab. Marek Banaszkiewicz. "Nie musimy się martwić o naszą kadrę, ona jest na najwyższym europejskim poziomie" - dodał przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.