Aż 26 zespołów i chórów m.in. z Białegostoku, Czeskiego Cieszyna, Gdańska, Poznania, Warszawy, Włocławka oraz Wrocławia wzięło udział w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, który odbywał się w Bydgoszczy.
Grand Prix w kategorii chórów kościelnych otrzymał Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, a w kategorii chórów świeckich Chór Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy pod dyrekcją Zofii Sokołowskiej.
Każdy chór musiał wykonać piętnastominutowy program artystyczny, na który składały się minimum dwie pieśni pasyjne lub wielkopostne.
„Jeszcze nie tak dawno pieśń pasyjna była postrzegana jako ta prestiżowa, realizowana przez wielkich wykonawców. Dzisiaj wiem, że idziemy w dobrym kierunku. Powstaje wiele inicjatyw, które mają na celu propagowanie tego repertuaru” – powiedział członek jury i dyrektor artystyczny konkursu prof. Mariusz Kończal z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
V Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej, który odbył się 8 i 9 kwietnia, to kilkanaście godzin profesjonalnych przesłuchań w bydgoskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce zostało wybrane ze względu na akustykę i wykonywany rodzaj twórczości.
„To muzyka bardzo specyficzna, poświęcona określonemu okresowi liturgicznemu w Kościele, jakże ważnemu, głębokiemu i kontemplacyjnemu. Pomimo tego że czasami jest to twórczość trudna, to cieszy się sporym zainteresowaniem. Repertuar jest poszerzany i wykonują go już nie tylko chóry kościelne, ale i świeckie” – podkreśliła przewodnicząca jury, prof. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi.
Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej jest jednak konkursem ukierunkowanym na tematykę pasyjną i wielkopostną. – Niezwykle ważną rolę odgrywają dyrygenci, którzy muszą umiejętnie ustalić repertuar. Konkurs wprowadza nas w głębokie przeżywanie męki Chrystusa – powiedział prof. Janusz Stanecki, dziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Przedsięwzięcie odbywa się w dwu kategoriach: chórów kościelnych i chórów świeckich. W każdej z nich zostaje przyznane Grand Prix dla najlepszego chóru lub zespołu.
Głównymi organizatorami konkursu byli bydgoski oddział Federacji Caecilianum oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Niecodzienne wydarzenie nawiązuje do ważnych konkursów i festiwali chóralnych o tematyce sakralnej w wielu miastach Europy, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu w Czechach czy Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej w Prevezie w Grecji.
Patronat nad konkursem objęli: Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Biskup Bydgoski Jan Tyrawa. „Śpiew od zawsze był sposobem na wyrażenie naszych ludzkich uczuć, emocji, także tych religijnych, także tych dotyczących Męki Jezusa. Całe wieki artyści, kompozytorzy tworzyli pieśni, utwory, które – mówiąc słowami „Gorzkich Żali” – powodują, że „żal duszę ściska, serce boleść czuje, gdy słodki Jezus na śmierć się gotuje…” – napisał biskup Tyrawa.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.