Jest wiele organizacji pomocy kobietom w ciąży

60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek.

O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.

Maria Drąg, koordynatorka pomocy kobietom Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, zwróciła się z apelem do kobiet znajdujących się na życiowym zakręcie, aby szukały pomocy. Zaapelowała, żeby „pamiętały, że nie są same, bo to jest bardzo istotne. Nawet jeśli najbliżsi zostawiają je na pastwę losu, to są organizacje, są obcy dobrzy ludzie, którzy staną na wysokości zadania i będą z tymi mamami”. Maria Drąg zachęciła je, aby pamiętały, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście i nie myślały o najgorszym. 
„Caritas nie dzieli ludzi ze względu na wyznanie czy narodowość. Staramy się przekazywać wsparcie i pomoc każdemu, kto się do nas zgłosi” – podkreśliła Magdalena Antolik, koordynatorka programów dziecięcych Caritas Polska. 

Wśród licznych inicjatyw Caritas Polska, działającej z ramienia Kościoła katolickiego, znajduje się także pomoc samotnym matkom. Organizacja przygotowała 60 Okien Życia, czyli miejsc, gdzie matka może pozostawić anonimowo nowo narodzone dziecko. Caritas utworzyła także 20 Domów Samotnej Matki, gdzie aktualnie przebywa 130 kobiet z dziećmi. 
W Łodzi istnieje Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej, który od ponad 30 lat daje schronienie samotnym matkom spodziewającym się dziecka i mającym dzieci. Od 1992 r. przez dom przeszło 1400 matek i 2600 dzieci, które nie mogły znaleźć bezpiecznego miejsca do życia. „Dostajemy mnóstwo wiadomości na komunikatorach w środku nocy, w soboty, w niedziele, zgłaszają się kobiety, które nie wiedzą, co zrobić” – zaznaczyła Wioletta Jóźwiak-Majchrzak, zastępca dyrektora tej łódzkiej placówki, prezentując działania podejmowane pod adresem kobiet, które nie znajdują wsparcia w najbliższych. 

Fundacja Małych Stópek od ponad dekady pomaga matkom i ich dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Towarzyszy kobietom na każdym etapie ciąży, wspiera w okresie porodu i połogu aż do momentu, kiedy są w stanie samodzielnie egzystować oraz zapewnić byt sobie i swoim pociechom. W ciągu jednego roku, do ponad 700 podopiecznych średnio trafia, m.in.: 700 tys. pieluch, 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci, 20 tys. sztuk art. chemii kosmetycznej dla dzieci, 500 sztuk łóżeczek, tysiące sztuk ubranek dla dzieci, pościeli, ręczników, kilkaset wózków.

Ks. kan. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Fundacji Małych Stópek, podkreślił, że działania pro-life w Polsce są bardzo liczne, ale zbyt rzadko się o nich mówi w przestrzeni medialnej. Jego zdaniem ważne jest, aby „pokazywać świadectwo. Ono jest potrzebne, aby znajdować następnych obrońców życia” – powiedział ks. Kancelarczyk i przypomniał apel św. Jana Pawła II o powszechną mobilizację sumień i wprowadzanie w życie strategii obrony życia.

Uczestnicy czwartkowej debaty zgodnie podkreślili znaczenie różnorodnej pomocy oferowanej przez instytucje i osoby indywidualne wspierające działanie organizacji pro-life. „Ta dzisiejsza konferencja może być okazją, żeby tym ludziom podziękować, za to, że są z nami” – powiedziała s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu.

Fundacja Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International – Polska prowadzi działalność charytatywną na rzecz kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla rodzin z małymi dziećmi w sytuacjach kryzysowych. Jest wsparciem również dla ruchu pro-life w Ukrainie, gdzie od wybuchu wojny pomaga kobietom z małymi dziećmi, uciekającym przed wojną.

Stowarzyszenie Gaudium Vitae im. Stanisławy Leszczyńskiej z siedzibą w Gdyni od 1989 r. broni życia dziecka poczętego, a zarazem naturalnego miejsca jego pojawienia się: małżeństwa i rodziny. Organizacja chce nadal bronić poczętego życia, towarzyszyć kobietom w ciąży potrzebujących wsparcia, samotnym matkom i rodzinom ubogim poprzez rozwiązywanie ich problemów materialnych i nie tylko.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skupia liczne ruchy i organizacje podejmujące działania na rzecz obrony życia i rodziny. Są wśród nich ruchy i grupy nieformalne, w tym ogólnopolskie, przyparafialne grupy obrony życia oraz inne instytucje. Do Federacji należą stowarzyszenia, fundacje i lokalne porozumienia w obronie życia, które działają na trzech głównych płaszczyznach: modlitwa, bezpośrednia pomoc kobietom w ciąży, samotnym matkom i rodzin wielodzietnym oraz formacja kładąca nacisk na wychowanie.

Link do debaty:

Katolicka Agencja Informacyjna Debata: Jestem za życiem = pomagam!
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
21°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
14°C Poniedziałek
rano
wiecej »