Benedykt XVI zatwierdził oficjalny program wrześniowej podróży apostolskiej do Niemiec. Program został przygotowany przez niemiecki episkopat i przewiduje wizytę Ojca Świętego w trzech diecezjach: Berlinie, Erfurcie i Fryburgu. W każdej diecezji Papież celebrować będzie uroczystą Eucharystię, ale szczególną uwagę poświęci spotkaniu z przedstawicielami Kościołów ewangelickich.
Ekumeniczne spotkanie z niemieckimi protestantami zaplanowane zostało na specjalne życzenie Benedykta XVI – poinformował sekretariat niemieckiego episkopatu. Kilka tygodni temu Papież zasygnalizował, że w kraju reformacji chciałby poświęcić więcej czasu na wspólne modlitwy z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich. Dojdzie do tego w piątek 23 września podczas ekumenicznego nabożeństwa w klasztorze augustianów w Erfurcie, miejscu nowicjatu Marcina Lutra.
Swoją pielgrzymkę do Niemiec Papież rozpocznie w czwartek 22 września w Berlinie, gdzie spotka się z prezydentem Christianem Wulffem a następnie przemówi w Bundestagu. O godzinie 18:30 przed Zamkiem Charlotteburg Papież odprawi uroczystą Eucharystię, na której władze Berlina spodziewają się blisko 40 tys. wiernych. Administrator berlińskiej archidiecezji bp Matthias Heinrich nie ukrywa, że liczy również na pielgrzymów z Polski.
Po Mszy Benedykt XVI będzie nocował w nuncjaturze apostolskiej, która graniczy z bazyliką św. Jana, kościołem Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie.
Koniec pielgrzymki stanowi diecezja Fryburga w południowozachodnich Niemczech. Tutaj w sobotę 24 września Benedykt XVI odprawi nieszpory dla niemieckiej młodzieży, a w niedzielę uroczystą Mszę na miejscowym lotnisku.
W programie papieskiej wizyty przewidziane jest też m.in. spotkanie z kanclerz Angelą Merkel, przedstawicielami Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz islamu. Niemiecki episkopat uruchomił też specjalną stronę internetową: www.papst-in-deutschland.de.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.