W intencji bohaterów robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku modlili się uczestnicy Mszy świętej polowej przy zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W tej części miasta znajduje się Pomnik Ludzi Skrzywdzonych, przy którym modlił się św. Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do kraju w 1991 roku. Wierni modlili się również w intencji beatyfikacji sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.
W czerwcu 1976 r. protestujący robotnicy dali przykład odwagi, bezkompromisowości i bohaterstwa w obliczu represji, którymi reżim próbował powstrzymać rosnącą falę krytyki - napisał w liście skierowanym do uczestników obchodów 47. Radomskiego Czerwca’76 prezydent Andrzej Duda.
List odczytał prezydencki minister Andrzej Dera po mszy świętej odprawionej w niedzielę w Radomiu w intencji bohaterów Czerwca'76. "Rzeczpospolita, aby cieszyć się wolnością, musi czerpać z dziedzictwa tych, którzy tę wolność dla nas wywalczyli. Bo wolność, raz osiągnięta, musi być pielęgnowana i chroniona" - oświadczył prezydent. "Tego nauczyli nas robotnicy Radomskiego Czerwca i tę troskę o wartości, których bronili, jesteśmy im dziś winni" - podkreślił Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad uroczystościami w Radomiu.
📆 Dzisiaj obchodzimy 47. rocznicę Czerwca '76 - fali strajków i protestów, do których doszło w PRL pod koniec czerwca 1976 roku. pic.twitter.com/0kADC0SqFG
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 25 czerwca 2023
Przypomniał, że 47 lat temu, w reakcji na zapowiedź wysokich podwyżek cen żywności, robotnicy radomskich Zakładów Metalowych ruszyli ówczesną ulicą 1 Maja w stronę gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR, by wyrazić swój sprzeciw.
"Tak zaczęły się wydarzenia znane dziś pod nazwą Czerwca'76, w które włączyły się dziesiątki załóg zakładów produkcyjnych z całego kraju. Razem z Radomiem strajkowały Ursus, Płock, Łódź, Elbląg i dziesiątki innych ośrodków" - zaznaczył Duda. Zauważył, że siła oporu robotników doprowadziła do odwołania zapowiedzianego wzrostu cen, jednak na protestujących spadła fala brutalnych represji.
"W całym kraju demonstracje były tłumione siłą, ale Radom dotknęły szykany o niespotykanej nigdzie indziej skali. Na +burzycieli socjalistycznego porządku+ czekały więzienne cele, +ścieżki zdrowia+, procesy pokazowe i +wilcze bilety+" - przypomniał prezydent.
Mszę św. w intencji robotników protestujących w czerwcu 1976 r. odprawił biskup radomski Marek Solarczyk. "Jesteśmy tutaj, aby dziękować tym, którzy przed 47 laty i w następnych dniach, miesiącach i latach stali się wyjątkowymi świadkami troski i walki o godność człowieka"" - zaznaczył ordynariusz diecezji radomskiej.
Z kolei w homilii mówił, że uczestnicy robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku „nieśli dziedzictwo swojego świadectwa i pragnienia, aby w świecie, który ich otaczał, wobec wielu wyzwań i trudów, stali się świadkami i swoistymi obrońcami tego co Bóg ofiarował człowiekowi”. - Oni tworzyli wspólnotę troski, stawali i wołali: my mamy godność. Potem walczyli o to, aby nikt nie odebrał im wolności duszy i serca – powiedział biskup Solarczyk.
Zachęcał również, aby współczesne pokolenie Polaków potrafiło odczytywać, chroniło i pielęgnowało prawdę o wspólnocie, jedności, szacunku i dobru. Życzył, abyśmy potrafili też przekazać to dziedzictwo następnym pokoleniom.
Bp Marek Solarczyk podziękował również za modlitwę św. Jana Pawła II i przywołane wówczas słowa o tych wszystkich, którzy „łaknęli i pragnęli sprawiedliwości” w czerwcu 1976 roku w Radomiu.
🇵🇱✌️ #TegoDnia 1976 r. w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki i demonstracje w zw. z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. #Czerwiec76 #KomunistyczneRepresje pic.twitter.com/fwC7eXnflP
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) 25 czerwca 2023
- Wy wszyscy, świadkowie wydarzeń sprzed prawie 50 lat, my wszyscy tutaj zgromadzeni, stajemy w postawie biblijnego ubóstwa. Mamy swoje doświadczenia i plany, uświadamiamy sobie i wołamy do Boga: sami nie damy rady. Potrzebujemy Twojej mocy i łaski. Nie będziemy tylko wspominać wydarzenia, ale staniemy się obrońcami tych pragnień, darów, wartości, które były bliskie i wypełniały tych, którzy 47 lat temu stanęli tutaj w Radomiu. Tu wszystko się zaczęło. Niech się zacznie również i to, co piękne i Boże i przetrwa na wieki – zakończył biskup Marek Solarczyk.
Oficjalne obchody 47. Rocznicy Radomskiego Czerwca'76 odbyły się u zbiegu ulic 25 czerwca i Żeromskiego, gdzie znajduje się symboliczny głaz upamiętniający bohaterów Czerwca'76.
25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.
Na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.
W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.
Dzień po proteście, 26 czerwca 1976 roku, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Gierek mówił: "Trzeba będzie zebrać tam radomiaków i powiedzieć im, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy []. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem, tym lepiej dla sprawy. To musi być atmosfera pokazywania na nich jak na czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle po świecie chodzą". Protestujący w Radomiu robotnicy zostali nazwani przez komunistyczną propagandę "chuliganami" i "warchołami".
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...