Prawosławni parlamentarzyści m.in. z Grecji, Rosji i innych krajów b. ZSRR oraz Bliskiego Wschodu wzięli udział w konferencji poświęconej wolontariatowi i działalności społecznej, zorganizowanej w Warszawie przez Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławia.
W środę, na zakończenie konferencji, kilkudziesięciu parlamentarzystów odwiedziło miejsca związane z prawosławiem w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Byli m.in. w sanktuarium na Św. Górze Grabarce oraz w klasztorze w Supraślu.
Konferencja "Wolontariat jako wyraz kulturowego pluralizmu i solidarności społecznej - perspektywa chrześcijańska", zorganizowana została pod patronatem Sejmu. Polskich prawosławnych parlamentarzystów reprezentował poseł SLD Eugeniusz Czykwin. Dyskutowano m.in. o doświadczeniach różnych państw w polityce socjalnej i ustawodawstwie z tym związanym.
Czykwin powiedział PAP, że oprócz konferencji, w Warszawie spotkał się sekretariat, czyli najwyższy organ Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, by omówić organizację zgromadzenia organizacji w czerwcu w Paryżu.
Dodał, że po wizycie w województwie podlaskim parlamentarzyści byli zaskoczeni, iż "w katolickim kraju jest taka część, gdzie prawosławni są obecni i aktywni w życiu religijnym i społecznym".
Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławia powstało w 1994 roku, z inicjatywy parlamentu greckiego i skupia prawosławnych parlamentarzystów z 25 krajów. W Polsce poprzednie takie spotkanie jego członków odbyło się w 1998 roku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.