Prawosławni parlamentarzyści m.in. z Grecji, Rosji i innych krajów b. ZSRR oraz Bliskiego Wschodu wzięli udział w konferencji poświęconej wolontariatowi i działalności społecznej, zorganizowanej w Warszawie przez Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławia.
W środę, na zakończenie konferencji, kilkudziesięciu parlamentarzystów odwiedziło miejsca związane z prawosławiem w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Byli m.in. w sanktuarium na Św. Górze Grabarce oraz w klasztorze w Supraślu.
Konferencja "Wolontariat jako wyraz kulturowego pluralizmu i solidarności społecznej - perspektywa chrześcijańska", zorganizowana została pod patronatem Sejmu. Polskich prawosławnych parlamentarzystów reprezentował poseł SLD Eugeniusz Czykwin. Dyskutowano m.in. o doświadczeniach różnych państw w polityce socjalnej i ustawodawstwie z tym związanym.
Czykwin powiedział PAP, że oprócz konferencji, w Warszawie spotkał się sekretariat, czyli najwyższy organ Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, by omówić organizację zgromadzenia organizacji w czerwcu w Paryżu.
Dodał, że po wizycie w województwie podlaskim parlamentarzyści byli zaskoczeni, iż "w katolickim kraju jest taka część, gdzie prawosławni są obecni i aktywni w życiu religijnym i społecznym".
Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławia powstało w 1994 roku, z inicjatywy parlamentu greckiego i skupia prawosławnych parlamentarzystów z 25 krajów. W Polsce poprzednie takie spotkanie jego członków odbyło się w 1998 roku.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.