Reklama

Matka Boża Smoleńska pod Krzyżem?

Istnieje możliwość, że ofiarowana przez Rosjan Ikona Matki Bożej Smoleńskiej zostanie umieszczona w warszawskim kościele św. Anny wraz z krzyżem sprzed Pałacu Prezydenckiego – powiedział KAI abp Henryk Muszyński.

Reklama

Abp Muszyński – jeden z prowadzących rozmowy z ramienia polskiego Episkopatu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym – dodał, że skoro ikona ta jest darem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego dla Kościoła katolickiego w Polsce, to ostateczna decyzja co do miejsca jej publicznego wyeksponowania zapadnie podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski pod koniec czerwca.

Kopia Ikony Matki Bożej Smoleńskiej została przekazana Kościołowi w Polsce podczas obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej 11 kwietnia przez prawosławnego biskupa smoleńskiego Pantelejmona. Przekazał ją na ręce biskupa polowego Józefa Guzdka na znak „bliskości duchowej i braterstwa naszych narodów”.

Ikona znajduje się obecnie w rezydencji biskupów polowych przy ul. Długiej w Warszawie. Trwają rozmowy na temat godnego jej wyeksponowania. Jednym z rozważanych pomysłów jest kościół św. Anny w Warszawie, gdzie schronienie znalazł krzyż spod Pałacu Prezydenckiego, lub katedra polowa, w której znajduje się kilka miejsc nawiązujących swoim charakterem do polsko-rosyjskiej historii.

Kościół z Polski w odpowiedzi na dar Kościoła prawosławnego ofiaruje Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Abp Muszyński informuje, że planowane jest jej przekazanie Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu podczas uroczystości podpisania wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo.

Decyzja o przygotowaniu wspólnego dokumentu obu Kościołów zapadła 26 lutego ub. r. na spotkaniu ich przedstawicieli w Warszawie. Ostatnie spotkanie przedstawicieli obu episkopatów miało miejsce w Warszawie 24 czerwca ub. r. Kolejne spotkanie spodziewane jest w najbliższych miesiącach. Jego dokładna data nie została jeszcze wyznaczona.

Ze strony rosyjskiej pracami nad dokumentem kieruje metropolita wołokołamski Hilarion (Ałfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a z polskiej Prymas-senior abp Henryk Muszyński wraz z bp. Stanisławem Budzikiem – sekretarzem generalnym Episkopatu i bp. Tadeuszem Pikusem – przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Ekumenizmu.

Abp Muszyński podkreśla, że punktem ciężkości przygotowywanego dokumentu jest pragnienie wspólnego świadczenia o Ewangelii i bycia znakiem pojednania w dzisiejszym świecie. „Cały dokument jest redagowany właśnie w tym duchu, mamy bowiem świadomość, że rozdarcie chrześcijaństwa jest dziś prawdziwym zgorszeniem i tylko wspólne świadectwo może być wiarygodne dla naszych wiernych i innych ludzi dobrej woli” – dodaje.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama