Reklama

Świat oddaje hołd JP2

Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.

Reklama

Stany Zjednoczone

Amerykańscy katolicy żyją przygotowaniami do beatyfikacji Jan Pawła II. W wielu parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Z licznych diecezji amerykańskich wyruszyły pielgrzymki do Rzymu. Z przeprowadzonych przez Rycerzy Kolumba sondaży wynika, że aż 78 proc. Amerykanów i 98 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych podziwia Jana Pawła II. Na znaczenie i aktualność przesłania Jana Pawła II zwrócili uwagę uczestnicy 7 Ogólnonarodowego Katolickiego Śniadania Modlitewnego. Odbyło się ono w Waszyngtonie z udziałem czołowych polityków oraz przedstawicieli społeczności katolickiej Stanów Zjednoczonych. Naczelny kapelan Rycerzy Kolumba, bp William E. Lori z Bridgeport, podkreślił zaangażowanie Ojca Świętego w obronę wolności religijnej i ludzkiej godności. Zaapelował do 1,5 tys. zgromadzonych osób oraz przedstawicieli rządu, aby pamiętali o losie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i występowali w ich obronie. Natomiast były przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich przypomniał rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu.

Do beatyfikacji szczególnie przygotowuje się amerykańska Polonia. W Chicago odbędą się Msze święte, procesje, koncerty i specjalne nabożeństwa upamiętniające Jana Pawła II. Ojciec Święty „był wyjątkowo kochany” – powiedział amerykańskiej agencji katolickiej CNA Ivo Widłak (Widlak), rzecznik Orkiestry Symfonicznej im. I. Paderewskiego w Chicago, która przygotowuje cykl trzech koncertów ku czci przyszłego błogosławionego.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa archidiecezji chicagoskiej bazylika św. Jacka uczci Jana Pawła II sześciodniowym programem wydarzeń. W dniach 26-29 kwietnia były tam odprawiane wieczorne Msze św. z okolicznościowymi kazaniami, złożonymi z fragmentów wypowiedzi papieskich. Po liturgiach pokazano filmy o różnych pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski. 30 kwietnia po ostatniej Mszy św. rozpocznie się nocna adoracja eucharystyczna. 1 maja wierni obejrzą na wielkim ekranie na terenie parafii telewizyjną transmisję obrzędów beatyfikacyjnych z Watykanu, po czym przejdą procesyjnie na modlitwę do znajdującego się też na dziedzińcu parafialnym posągu nowego błogosławionego.

Ukraina

Wielki portret sługi Bożego Jana Pawła II zawisł nad wejściem do bazyliki metropolitalnej obrządku łacińskiego we Lwowie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Przypomina on również, że 10 lat temu papież nawiedził tę świątynię podczas pielgrzymki na Ukrainę. Do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne wyjechał episkopat rzymskokatolicki Ukrainy, kapłani oraz 200-osobowa grupa wiernych. „Wszyscy cieszymy się z wyniesienia do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II. Nasza radość jest tym większa, że beatyfikacja zbiega się z 10. rocznicą pobytu Jana Pawła II na Ukrainie. Tym większa nasza radość i wdzięczność temu wielkiemu Papieżowi, który odtworzył struktury Kościoła katolickiego na Ukrainie”- powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.

Do beatyfikacji ukraińscy katolicy przygotowują się poprzez modlitwy, homilie poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Metropolita lwowski wystosował także list pasterski, w którym zachęca wiernych i kapłanów do poznawania nauczania Ojca Świętego, a także organizowania w parafiach nowenny, czuwań modlitewnych i nabożeństw, a także wieczorów poezji Jana Pawła II. W bazylice katedralnej będzie można 1 maja uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II dzięki bezpośredniej transmisji z Watykanu.

Unia Europejska

Na beatyfikacji nie zabraknie szefów trzech najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Z Brukseli przyjadą do Rzymu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. „Nie mam wątpliwości, Jan Paweł II sprzyjał integracji, bo rozumiał, że przyszłość Polaków i państwa polskiego leży w połączeniu ze strukturami Zachodu, bo taka jest nasza przeszłość cywilizacyjna, kulturowa i takie jest polskie chrześcijaństwo” – powiedział Jerzy Buzek w rozmowie z PAP.

Wenezuela

W Wenezueli bezpośredniej relacji z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie towarzyszyć będą różne wydarzenia. Ze względu na różnicę czasową między Caracas a Rzymem już od godziny 3 nad ranem czasu miejscowego w niedzielę 1 maja wierni będą mogli uczestniczyć w festynie religijnym, śledząc jednocześnie na telebimie przebieg uroczystości na Placu św. Piotra. Miejscem święta będzie Plac Simona Bolivara w stołecznej dzielnicy Chacao, obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa. Widowisko organizuje burmistrz tej dzielnicy - Emilio Gratelor przy udziale ambasady Polski w Caracas.

Natomiast Archidiecezja Caracas zaprasza na Mszę św. dziękczynną, która odbędzie się 1maja, w stołecznej dzielnicy Chacaito. Eucharystię odprawi kard. Jorge Urosa Savino. „Jan Paweł II mówi do Wenezuelczyków” - tak zatytułowaną ulotkę, zawierającą cytaty z przemówień oraz dwa zdjęcia Jana Pawła II, można znaleźć w kościołach wenezuelskich i zabrać bezpłatnie do domu. Została ona przygotowana w związku ze zbliżającym się wyniesieniem na ołtarze Karola Wojtyły. Ulotka zawiera kilka cytatów, które – jak wynika z zamieszczonej informacji – są urywkami kazań, wygłoszonych przez papieża w trakcie jego drugiej i ostatniej wizyty w tym kraju w 1996 r.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama