Świat oddaje hołd JP2

Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.

Austria

W całej Austrii katolicy tego kraju będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II. W Wiedniu uroczyste liturgie będą sprawowane w katedrze św. Szczepana oraz przy krzyżu papieskim w parku nad Dunajem. Już wieczorem 30 kwietnia Wielki Mistrz Zakonu Niemieckiego (krzyżaków), opat Bruno Platter OT, odprawi pierwsze nabożeństwo majowe połączone z modlitwą dziękczynną, procesją ze światłami w katedrze św. Szczepana, a następnie przewodniczyć będzie liturgii poświęconej Janowi Pawłowi II.

W niedzielę 1 maja po południu w stolicy Austrii rozpocznie się program papieski. Zainauguruje go Litania do Wszystkich Świętych, następnie zostanie odmówiona modlitwa różańcowa, do której Tajemnice Światła. Po tym nabożeństwie proboszcz katedry św. Szczepana, ks. Antoni Faber wraz z księżmi polskimi pracującymi w Wiedniu odprawi Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II. Po niej zostanie w katedrze pokazana skrócona wersja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Na czas wszystkich papieskich uroczystości beatyfikacyjnych na odświętnie przybranym ołtarzu św. Karola Boromeusza – patrona nowego błogosławionego - w katedrze św. Szczepana zostanie ustawiony portret Jana Pawła II. Zwieńczeniem dziękczynnych modlitw za beatyfikację Jana Pawła II w Wiedniu będzie uroczysta Msza św. w katedrze św. Szczepana, którą po polsku odprawi 13 maja kard. Christoph Schönborn.

Białoruś

Prawie 250 pielgrzymów białoruskich w grupach zorganizowanych wyruszyło autokarami do Rzymu, aby 1 maja wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Wyjazdy zorganizowały zarówno diecezje, jak i niektóre parafie, przy czym część wiernych już wyjechała do Wiecznego Miasta, a część dotrze tam na same uroczystości. Z okazji wyniesienia na ołtarze papieża Polaka Kościół katolicki na Białorusi, który swe odrodzenie jemu właśnie zawdzięcza (ustanowienie diecezji, mianowanie biskupów itp.) na swej stronie internetowej Catholic.by zamieścił m.in. fotoreportaż „Jan Paweł II i Białoruś”, złożony z 25 zdjęć. Pokazują one Ojca Świętego w różnych sytuacjach, związanych z tym krajem, np. gdy przyjmował biskupów i pielgrzymów z tego kraju, w tym kard. Kazimierza Świątka, abp. Tadeusza Kondrusiewicza i bp. Antoniego Dziemiankę.

W mińskiej katedrze katolickiej będzie można obejrzeć transmisję uroczystości z Rzymu, a telewizja państwowa pokaże obszerne ich fragmenty 2 maja przed południem. Duchowe przygotowania do beatyfikacji odbywają się w parafii św. Anny w wiosce Mosar w obwodzie witebskim, gdzie wzniesiono pierwszy na Białorusi pomnik Jana Pawła II. Poświęcono go w kilka miesięcy po jego śmierci, 15 sierpnia 2005. Drugi podobny postument odsłonięto w 2007 r. przed kościołem św. Józefa w miejscowości Wałożyno. Dziś pomników tych jest znacznie więcej - m.in. jeden z nich postawiono w 4. rocznicę śmierci papieża, w kwietniu 2009 w parafii Jezusa Miłosiernego w Witebsku.

Brazylia

Zasługi Jana Pawła II i jego trzy podróże do Brazylii przypomnieli biskupi tego kraju w liście na beatyfikację papieża. W przesłaniu episkopat podkreślił cnoty Jana Pawła II i przypomniał jego trzy wizyty w Brazylii. „Został przez nas przyjęty z miłością i okrzyknięty Janem Bożym (João de Deus)” – stwierdza list biskupów.

Wydział Teologiczny Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro ( PUC-Rio) zorganizował sesję naukową z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Jej uczestnicy przedstawili różne aspekty pontyfikatu Jana Pawła II.

Z dziennikarzami spotkał się metropolita São Paulo, kard. Odilo Pedro Scherer. „Ojciec Święty dał wielki przykład życia i świętości. Kto jest świętym za życia, jest ogłoszony świętym po śmierci” – podkreślił brazylijski hierarcha.

W całym kraju oprócz Mszy św. dziękczynnych za beatyfikację odbędą liczne wydarzenia z nią związane. Polscy księża pracujący w Manaus, w północno-zachodniej Brazylii przygotowują specjalny program w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II. W niedzielę 1 maja w stolicy brazylijskiej Amazonii po południu wyruszy procesja ulicami miasta z relikwiami św. Faustyny oraz z plakatami przedstawiającymi postać papieża Polaka.

Czechy

Specjalnym pociągiem oraz autobusami organizowanymi przez poszczególne diecezje i parafie, przybędą do Rzymu pielgrzymi z Czech. Na czele delegacji episkopatu stanie abp Dominik Duka z Pragi oraz abp Jan Graubner z Ołomuńca. W Brzecławiu na granicy ze Słowacją i Austrią pielgrzymi czescy wsiądą do specjalnego pociągu, który będzie wiózł także pielgrzymów słowackich.

2 maja w bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego biskupi będą sprawowali Mszę św. dziękczynną za beatyfikację papieża, który trzykrotnie odwiedził ich ojczyznę. Katolicka telewizja TV Noe nada bezpośrednią transmisję zarówno z czuwania na Circo Massimo jak i beatyfikacji. 1 maja po południu w wielu miastach przewidziano koncerty oraz specjalne akademie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  dzień
  11°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »