Reklama

Świat oddaje hołd JP2

Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.

Reklama

Pakistan

W Pakistanie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się w katedrze śś. Piotra i Pawła w Faisalabadzie. Wezmą w nich udział także przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Nowy błogosławiony cieszy się dużym szacunkiem wśród wyznawców islamu. Muzułmańscy zwierzchnicy z radością przyjmują wiadomość o beatyfikacji. Przyznają, że papież stał się inspiracją dla wielu mieszkańców Pakistanu niezależnie od wyznawanej wiary. Wierni oglądać będą beatyfikację dzięki przekazom telewizyjnym.

Portugalia

W Fátimie trwają przygotowania do uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. W sobotę fatimskie sanktuarium, poprzez telemost weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w rzymskim Circo Massimo. Jak poinformowała KAI Leopoldina Simões, rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fátimie z inicjatywy portugalskich biskupów na 13 maja br. zaplanowano modlitwy dziękczynne za wyniesienie na ołtarze papieża Polaka. „Władze sanktuarium z zadowoleniem przyjęły tę propozycję i corocznym uroczystościom upamiętniającym objawienia maryjne z 13 maja 1917 r. będzie w tym roku towarzyszyć podziękowanie za beatyfikację Jana Pawła II” - powiedziała Simões.

Według przedstawicieli sanktuarium w Fatimie, na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Ojca Świętego oczekiwanych jest wielu pielgrzymów z zagranicy, w tym grupy z Polski. Przedstawiciele portugalskiego sanktuarium uważają jego udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II za zasłużony. „Fátima była jednym z najbliższych sercu papieża miejsc na świecie. Fotografia przedstawiająca Jana Pawła II u stóp figurki Matki Bożej Fatimskiej została wybrana osobiście przez papieża na pocztówkę upamiętniającą jego 50-lecie posługi kapłańskiej” - przypomniała na łamach “Voz da Fátima” Leopoldina Simões.

Apel o udział w uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II wystosowała Konferencja Episkopatu Portugalii już w marcu br. W dokumencie stwierdzono też, iż „ papież-Polak zasługuje na miano błogosławionego z powodu swoich licznych cnót”. Wśród zalet Jana Pawła II wymienili oni jego głębokie życie wewnętrzne, bezpośredniość oraz poczucie humoru.

Rosja

Na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II udała się także pielgrzymka katolików z Rosji. Począwszy od 1 maja w Moskwie przewidziano szereg imprez nawiązujących do beatyfikacji papieża Polaka. Głównym organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Jana Pawła II. Wczoraj do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne udała się pielgrzymka zorganizowana przez Stowarzyszenie, na czele której stanął abp Paolo Pezzi. W niedzielę 1 maja we Franciszkańskim Ośrodku Kultury chętni będą mogli uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych dzięki transmisji telewizyjnej. Po jej zakończeniu przewidziano świąteczne spotkanie połączone z agapą.

W dwa tygodnie później – 15 maja w Ośrodku Kultury „Pokrowskije Worota” odbędzie się wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II a dialog kultur”. Udział w nim zapowiedzieli znani przedstawiciele społeczeństwa rosyjskiego, tłumacze dzieł Ojca Świętego. Spotkanie uświetni zespół „Canticum”, który wykona utwory Anny Wietługiny skomponowane do dzieł poetyckich nowego błogosławionego: „Rapsod” i „Tryptyk Rzymski”.

Na środę 18 maja na Wydziale Filozofii MGU zorganizowana zaplanowano sesję filozoficzną zatytułowaną „Fenomenologia w Polsce”, połączoną z prezentacją książki Karola Wojtyły „Osoba i czyn”, wydanej w języku rosyjskim przez wydawnictwo MGU w 2011 roku. W czwartek 19 maja w sali owalnej Biblioteki Literatury Zagranicznej odbędzie się wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II – myśliciel, poeta i nauczyciel”. Zaproszono na to spotkanie m.in. znanego polskiego filozofa, dyrektora Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu profesora Krzysztofa Michalskiego.

Słowacja

„Umiłowany słowacki narodzie nie wstydź się Ewangelii” – tymi słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II w Bratysławie we wrześniu 2003 r. słowaccy biskupi wezwali do dawania świadectwa wiary w przestrzeni życia publicznego. W specjalnym świątecznym liście zaapelowali także do księży, by na dzień beatyfikacji papieża Polaka wywiesili na wszystkich świątyniach flagi papieskie. Wydarzenie beatyfikacji jak też życie, i pontyfikat umiłowanego Papieża, jak zawsze o nim mówią Słowacy, są tu na różny sposób obecne w mediach katolickich i publicznych.

Przygotowano wiele nowych publikacji, są dostępne specjalne materiały na katechezy dla młodzieży. Organizowane są publiczne debaty i koncerty, jak ten zaplanowany na niedzielne popołudnie w Žilinie. W Rużomberku natomiast park przed Uniwersytetem Katolickim z popiersiem Jana Pawła II od niedzieli nosić będzie jego imię. W greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Litmanowej pielgrzymi przybywający tam tysiącami na doroczne spotkanie w pierwszą niedzielę maja otrzymają do publicznej czci różaniec od Jana Pawła II, przekazany wcześniej przez kard. Stanisława Dziwisza.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama