Świat oddaje hołd JP2

Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.

Węgry

Czuwaniu modlitewnemu młodzieży oraz uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II będzie w Budapeszcie przewodniczył ordynariusz diecezji Pécs, bp György Udvardy. W wigilię beatyfikacji, w sobotę 30 kwietnia bp Udvardy poprowadzi w Budapeszcie dzień skupienia dla młodzieży „z Janem Pawłem II”, przygotowany przez Wspólnotę Ośmiu Błogosławieństw. Będzie to czuwanie, adoracja, Msza św. oraz prezentacje o Janie Pawle II. 1 maja w stolicy Węgier, na placu przed bazyliką św. Stefana będzie można oglądać na telebimie transmisję z watykańskich uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Po jej zakończeniu bp György Udvardy odprawi uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar osoby Jana Pawła II i jego beatyfikacji.

W Budapeszcie decyzją rady miasta zmieniono nazwę placu Republiki na Jana Pawła II. Inicjatorzy zmiany z Ludowej Partii Chrześcijańskich Demokratów (KDNP) napisali we wniosku, że Jan Paweł II „był wybitnym rzecznikiem odzyskania naszej wolności i naszego duchowego odrodzenia. Kochał nasz kraj ze szczególną miłością”. Również w mieście Tata plac przed kościołem św. Krzyża na wniosek Samorządu Mniejszości Polskiej otrzyma w dniu beatyfikacji imię Jana Pawła II. W uroczystości weźmie udział ambasador RP w Budapeszcie, Roman Kowalski.

Z okazji beatyfikacji media publiczne i prywatne nadają filmy dokumentalne i fabularne o papieżu Polaku. Aż trzy stacje telewizyjne będą transmitować uroczystości z Rzymu na żywo. Węgierska poczta z okazji beatyfikacji wyemituje okolicznościowy stempel. W centrum handlowym Allee w Budapeszcie otwarto międzynarodową wystawę rysunków dzieci pt. „Ludzkie oblicze Jana Pawła II”. Na jej otwarciu węgierski biskup polowy László Bíró powiedział m. in.: „Obyśmy umieli tak się porozumiewać z ludźmi, jak Jan Paweł II”.

Wielka Brytania

W londyńskiej katedrze westminsterskiej pw. Przenajświętszej Krwi Chrystusa - siedzibie katolickiego prymasa Anglii - odbędzie się 1 maja retransmisja beatyfikacji Jana Pawła II. Na uroczystość Kościół katolicki zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko katolików. Wydarzenie to rozpocznie się wczesnym popołudniem i obejmie nie tylko przekaz telewizyjny z Placu św. Piotra, lecz także okolicznościowe przesłania arcybiskupa Westminsteru Vincenta G. Nicholsa i kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa oraz pokaz filmu opowiadającego o drodze do beatyfikacji Ojca Świętego. Następnie rozpocznie się retransmisja uroczystości z Rzymu.

Organizatorem uroczystości jest Obywatelski Komitet Organizacyjny Beatyfikacji Jana Pawła II w Londynie we współpracy z kierownictwem katedry prymasowskiej. Wydane z tej okazji oświadczenie, zatytułowane „Najsłynniejszy Polak”, głosi: „Sześć lat temu 20 tysięcy Polaków z Londynu i innych części Zjednoczonego Królestwa przeszło w marszu z Trafalgar Square do Katedry Westminsterskiej, aby upamiętnić śmierć Jana Pawła II. Pogrążeni w żałobie ludzie, zjednoczeni w smutku, przyszli, aby złożyć hołd najsłynniejszemu Polakowi w naszej historii. Nazajutrz ogromny tłum pielgrzymów zebrał się na pogrzebie na Placu św. Piotra w Rzymie, śpiewając «Santo subito» - Święty natychmiast. W końcu, po sześciu latach, marzenie się spełnia i Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w niedzielę 1 maja. Przeżyjmy to razem w Katedrze Westminsterskiej i pokażmy światu, że Jan Paweł II, który tak ogromnie nas umiłował i z którego tak bardzo jesteśmy dumni, będzie zawsze naszym wzorem i kimś do naśladowania oraz że będzie zawsze obecny w naszych sercach i umysłach”.

Wietnam

O specjalnej miłości Jana Pawła II do Kościoła i narodu wietnamskiego przypomina tamtejsza prasa katolicka. Jego szczególny związek z tym dalekowschodnim krajem przypisuje się podobieństwom historycznym i społecznym z ojczyzną papieża Polaka. Podkreśla się szczególny związek i solidarność z prześladowaną wspólnotą katolików w Wietnamie oraz aktywność Jana Pawła II, by okazywać jej bliskość i pomoc. Ojciec Święty zainteresowany był odrodzeniem prześladowanego przez komunistów Kościoła. Często pisał do niego listy, wysyłał delegacje i przyjmował biskupów. Doprowadził w końcu do przywrócenia konferencji episkopatu. Wietnamczycy nie zapomną Jana Pawła II jego słów i posługi, kiedy uznał, że naród ten ma szczególne miejsce w jego sercu – podkreślają katolickie media. Ojcu Świętemu zależało bardzo na nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Wietnamem.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »