W cieniu wojny na Bliskim Wschodzie zbliżyli się do siebie skłóceni od lat grecko-prawosławni patriarchowie: Antiochii – Jan X Yazigi i Jerozolimy – Teofil III. W związku z zaistniałymi okolicznościami obaj patriarchowie chcą wznowić zerwane stosunki kościelne.
Święty Synod Patriarchatu Antiochii wezwał wszystkie parafie do modlitwy w niedzielę za cierpiący naród palestyński. Delegacja Kościoła uda się również do Ammanu w Jordanii, aby przekazać wyrazy solidarności patriarsze Jerozolimy, Teofilowi III.
Kościół w Antiochii ogłosił zakończenie wspólnoty kościelnej z Jerozolimą w 2015 roku. Tłem był spór o diecezję w Katarze, która została ustanowiona w 2013 roku przez Patriarchat Jerozolimski dla prawosławnych Palestyńczyków w emiracie. Antiochia uznała, że zostały naruszone jej granice terytorialne.
Patriarchat Jerozolimski wyraził wtedy ubolewanie z powodu zerwania, ale utrzymał swoją diecezję w Katarze. W obecnym oświadczeniu Antiochia podkreśliła, że niezależnie od wznowienia stosunków, kwestia Kataru pozostaje nierozwiązana.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.