Międzynarodowa konferencja naukowa, pokaz filmów dokumentalnych i pielgrzymka duchowieństwa do grobu Prymasa Tysiąclecia – to niektóre punkty warszawskich obchodów 30. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. 28 maja, dokładnie w dniu rocznicy, uroczystej Mszy św. w stołecznej archikatedrze przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Już 14 maja na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się sympozjum naukowe. Sympozjum zatytułowane „Pasterz i prorok” poprzedzi Msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza.
W pierwszej części, zatytułowanej „Być w sercu Kościoła” wystąpią: ks. dr Marek Kotyński z referatem „Kapłan-ojciec czy brat”, red. Ewa Czaczkowska – „Biskup-przywódca ludu czy formator elit” oraz red. Zbigniew Nosowski – „Prymas Polski-między tradycją a nowoczesnością”. W części drugiej pt. „Pośród zamętu świata”, referaty wygłoszą: red. Zbigniew Borowik – „Czerwony ksiądz”, prof. Jan Żaryn – „Kontrowersyjny biskup” oraz prof. Wiesław Wysocki – „Niezrozumiany Prymas”. Sympozjum organizuje Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.
Tego samego dnia wieczorem (od godz. 19 do 1.00 w nocy) w ramach warszawskiej „Nocy muzeów” w siedzibie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych poświęconych kard. Wyszyńskiemu. Będzie można zobaczyć produkcje Telewizji Polskiej, m.in. spektakl Pawła Woldana „Prymas w Komańczy” i film Anny Pietraszek „Zawód: Prymas Polski”. Pokazowi towarzyszyć będzie quiz związany z osobą Bohatera.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się również z projektem przyszłej ekspozycji głównej Muzeum. Do jego siedziby kursować będzie bezpłatny autobus linii B (więcej informacji na stronie: www.noc-muzeow.pl).
19 maja w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich (przy ul. Miodowej 17/19) odbędzie się konferencja naukowa „Dorobek Prymasa Wyszyńskiego w polskiej i uniwersalnej perspektywie”. Podsumowaniem konferencji organizowanej pod patronatem i z uczestnictwem kard. Kazimierza Nycza będzie dyskusja panelowa o godz. 20.00 na Uniwersytecie Warszawskim.
27 maja obchodzone będzie Święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godz. 9.00 Mszy św. w kościele uniwersyteckim na terenie Kampusu im. Ks. Prof. Ryszarda Rumianka (ul. Wóycickiego 1/3, Warszawa) przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW.
O godz. 11.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UKSW z wręczeniem doktoratu honoris causa dr Hannie Suchockiej, ambasador RP przy Watykanie.
Bogaty program zaplanowano na sam dzień 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, a więc 28 maja. Do grobu Sługi Bożego pielgrzymować będzie duchowieństwo archidiecezji warszawskiej. Najpierw, o godz. 10.00 rozpocznie się sesja naukowa nt. aktualności nauczania Prymasa (Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66, przy kościele akademickim św. Anny). O godz. 12 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie, w Domu Arcybiskupów Warszawskich, odbędzie się braterskie spotkanie księży całej archidiecezji.
Niemal w tym samym czasie, o godz. 11.00, na Kampusie UKSW (ul. Wóycickiego 1/3) odbędzie się zlot szkół, noszących imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. O 15.30 rozpocznie się Msza św. polowa a po niej przejazd pod pomnik Prymasa na Krakowskim Przedmieściu 36 i złożenie tam kwiatów.
Natomiast o godz. 16.00 podczas Mszy św. sprawowanej w stołecznej archikatedrze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz udzieli święceń prezbiteratu.
Także w sobotę, 28 maja odbędzie się „Rajd szlakami Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego”. Trasa będzie wiodła ze Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie do Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19, gdzie będzie można zwiedzić pokoje, w których mieszkał, pracował i umarł Prymas Tysiąclecia.
Wiedzę o dwóch wielkich Polakach będzie można wzbogacić podczas organizowanego w Parku Rydza Śmigłego pikniku naukowego Radia Bis o Janie Pawle II i Prymasie Polski.
W niedzielę 29 maja na terenie Starego Miasta odbędzie się gra miejska "4 godziny do Komańczy", skierowana do ludzi młodych, zarówno uczniów gimnazjów i liceów, jak i dorosłych w wieku 20-30 lat. Gracze wcielą się w postacie z lat 50. i spróbują rozwikłać tajemnice, związane z uwięzieniem Prymasa. Gra wykorzystywać będzie technologię sms-ową, jak również tradycyjne karty do gry.
Natomiast na sobotę 4 czerwca zaplanowano rodzinny rajd prymasowski. Trasa będzie wiodła z Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przez Stare Miasto do pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję poznać życie i miejsca z związane z Prymasem.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.