25 kandydatów ubiega się o obecnie o prezydenturę w wyborach zaplanowanych na 20 grudnia w Demokratycznej Republice Konga. Odbędą się one równolegle z wyborami do parlamentu i władz samorządowych.
W niedzielę z kandydowania zrezygnował Matata Ponyo Mapon, były premier (2012-2016), obecnie senator stanu Maniema.
Jego decyzja jest następstwem rozmów, które odbyły się w dniach 13–17 listopada w Pretorii (RPA) pomiędzy przedstawicielami pięciu kandydatów opozycji, gdzie zdefiniowano kryteria wyłonienia „idealnego wspólnego kandydata”, który miałby największe szanse w starciu z ubiegającym się o reelekcję Felixem Tshisekedim.
Jako najmocniejszego kandydata wskazano Moïse Katumbi, który stanąłby czele opozycji reprezentowanej przez cztery główne ugrupowania.
„W związku z tą rekomendacją i zgodnie z decyzją mojej partii pragnę ogłosić, że wycofam się z wyścigu prezydenckiego w grudniu 2023 roku na rzecz Moïse Katumbi. Głębokie aspiracje narodu muszą przewyższać nasze ego i nasze osobiste ambicje” - poinformował ustępujący z kandydowania były premier.
Obok starającego się o reelekcję Feliksa Tshisekedi, najmocniejsi kandydaci to Moïse Katumbi, Martin Fayulu, Denis Mukwege, Delly Sesanga, i Adolphe Muzito.
Poniżej krótkie charakterystyki kandydatów:
Félix Tshisekedi (
Moïse Katumbi (
Martin Fayulu, (67 lat) - lider partii Ecidé, były dyrektor firmy naftowej, przez pięć lat nazywany przez swych zwolenników „prezydentem-elektem”, po przegranych przez niego wyborach (wg. jego zwolenników - sfałszowanych) z 2018 roku.
Denis Mukwege (
Adolphe Muzito (
Delly Sesanga (53 l.) - prawnik, lider partii Envol, poparł kandydaturę Tshisekediego w 2018 r., którego obecnie jest zaciekłym krytykiem, wytykając mu „złamane obietnice”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.