Papież: Nie może być wyjątków od rządów prawa

"Sprawiedliwość jest niezbędnym warunkiem społecznej harmonii i powszechnego braterstwa, których tak bardzo dziś potrzebujemy" - napisał Franciszek w przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju IDLO.

Papież podkreślił, że sprawiedliwości potrzeba też do zbudowania świata, w którym konflikty są rozwiązywane wyłącznie pokojowo, bez prawa silniejszego, ale siłą prawa. Przyznał zarazem, iż dziś pozostajemy dalecy od tego celu, o czym świadczą wciąż nowe wojny.

Franciszek stwierdził, że rządy prawa nigdy nie podlegają najmniejszym wyjątkom, nawet w czasach kryzysu. Służą one bowiem człowiekowi i mają na celu ochronę ludzkiej godności, a to nie pozwala na wyjątki. Zastrzegł jednak, że nie tylko kryzysy stanowią zagrożenie dla wolności i rządów prawa w demokracjach. Niebezpieczna jest również błędna koncepcja osoby ludzkiej, która dziś staje się coraz bardziej powszechna. Osłabia to samą jej ochronę i stopniowo otwiera drzwi do poważnych nadużyć pod pozorem dobra.

Papież zauważył, że tylko prawo może stanowić niezbędny warunek wstępny sprawowania jakiejkolwiek władzy, a to oznacza, że odpowiedzialne organy rządowe muszą zapewnić poszanowanie praworządności, niezależnie od dominujących interesów politycznych. Gdy prawo opiera się na uniwersalnych wartościach, takich jak poszanowanie osoby ludzkiej i ochrona wspólnego dobra, rządy prawa są silne, ludzie mają dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a społeczeństwa pozostają bardziej stabilne i zamożne. I odwrotnie, bez pokoju i sprawiedliwości żadne z powyższych wyzwań nie może zostać rozwiązane.

W przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju Papież podziękował jej za promowanie sprawiedliwości klimatycznej. Podkreślił, że zmiana klimatu jest kwestią sprawiedliwości międzypokoleniowej. Wskazał też na potrzebę walki z korupcją. Niszczy ona bowiem fundamenty samego społeczeństwa. "Na tym polu szczególnie ważna pozostaje edukacja. Zasiewane we wczesnej młodości ziarna uczciwości tworzą społeczeństwo, w którym korupcja nie może się zakorzenić" – napisał Papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »