Różańcowa piesza pielgrzymka przeszła ulicami stolicy Węgier. Już po raz piąty wyruszyła ona z pięciu parafii położonych na obrzeżach Budapesztu, a poszczególne odcinki trasy łączącej miejsca kultu maryjnego utworzyły drogę na kształt różańca. W ten sposób cały Budapeszt został niejako opasany modlitwą różańcową.
Główną intencją pielgrzymki była modlitwa za rodziny zamieszkujące stołeczne miasto, ponieważ rok 2011 na Węgrzech jest rokiem rodziny. Drugą intencją towarzyszącą pielgrzymom, było podziękowanie za dar beatyfikacji Jana Pawła II.
Obecnie w stolicy Węgier żyje ok. 2,5 mln mieszkańców różnych narodowości i religii, z czego 60 proc. stanowią katolicy. Dzisiejsza modlitwa była więc swoistą manifestacją wiary, świadectwem tak bardzo potrzebnym węgierskiemu Kościołowi oraz okazją do umocnienia wspólnoty ludzi wierzących.
W pielgrzymce uczestniczyły całe rodziny, młodzież i starsi, wspólnoty parafialne wraz ze swymi duszpasterzami. Poszczególne etapy tej specyficznej modlitwy zakończyły się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez biskupów diecezji Ostrzyhom-Budapeszt.
Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki Żywego Różańca były słowa zaczerpnięte z Psalmu 122 „Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach!” (Ps 122,7).
Pierwsza tego typu pielgrzymka miała miejsce w 2007 r. w ramach odbywającej się wtedy w Budapeszcie Misji Miast.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.