Doradca papieża Franciszka i watykańskich urzędów, włoski franciszkanin Paolo Benanti został mianowany przewodniczącym doradzającej rządowi Włoch komisji do spraw sztucznej inteligencji, która analizuje zagrożenia i szanse, jakie wynikają z niej w sektorze informacji. W kwestii sztucznej inteligencji potrzebne są reguły i kompetencje - powiedział zakonnik.
Ojciec Benanti stanął na czele komisji ekspertów po tym, gdy ustąpił jej dotychczasowy przewodniczący, 85-letni były włoski premier i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Giuliano Amato. Powodem jego rezygnacji były polityczne różnice z premier Giorgią Meloni.
Byłego prominentnego polityka centrolewicy zastąpił w tej tzw. komisji do spraw algorytmów teolog, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, doradca papieża, członek Papieskiej Akademii Życia.
50-letni franciszkanin został przewodniczącym komisji w wyjątkowym momencie; tuż po tym, gdy z nowym rokiem Włochy objęły przewodnictwo w G7, a premier Meloni zapowiedziała, że sztuczna inteligencja będzie jednym z głównych tematów prezydencji jej kraju w "siódemce".
"Chodzi o to, aby te narzędzia odpowiadały celom, jakie chcemy im wyznaczyć" - stwierdził o. Benanti w wywiadzie dla telewizji RAI.
Dodał: "Odkąd 60 tysięcy temu po raz pierwszy jako gatunek wzięliśmy do ręki maczugę , mogła ona służyć jako narzędzie albo jako broń. Nikt nie zagwarantuje nam nigdy, że sztuczna inteligencja nie będzie bronią. Ale możemy ustalić dobre reguły po to, aby stała się przydatnym narzędziem".
Etyka dla sztucznej inteligencji
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.