Do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” dołączono dodatek specjalny - lita-nię do bł. Jana Pawła II. Poza tym w numerze:
Ostatnie namaszczenie? [Marcin Jakimowicz]
„Bierzmowanie. Ogień czy stypa? Sakrament mocy czy ziewania? Nowych języków czy pożegnania z Kościołem grupy znudzonych gimnazjalistów?” – pyta najnowszy „Gość Niedzielny”. Doświadczenie pokazuje, że wśród młodzieży to nierzadki przypadek, zwłaszcza w wielkomiejskich parafiach. Czy to wina wieku? „Porządek sakramentów jest taki: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia” – wylicza ks. dr Grzegorz Strzelczyk, wykładowca dogmatyki. – „Przesunięcie, które nastąpiło w Kościele zachodnim, było wywołane okolicznościami historycznymi i, powiedzmy szczerze, jest trudne do obronienia. (...) Dlatego coraz więcej teologów postuluje jej rewizję i powrót do korzeni”. „Gość” przypomina że Archidiecezja Liverpoolu zmieniła kolejność udzielania bierzmowania i Eucharystii. Nie spotkało się to z żadną krytyką ze strony Stolicy Apostolskiej. Co więcej, w adhortacji „Sacramentum caritatis” Benedykt XVI zachęca poszczególne episkopaty do przemyślenia kolejności udzielania tych sakramentów (o ustaleniu wieku kandydata decyduje bowiem biskup miejsca).
Caterina [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
Na rynku księgarskim pojawiła się książka „Caterina”, Antonia Socciego, włoskiego dziennikarza, ojca młodej dziewczyny której tragedia stałasię jednak początkiem pozytywnych wydarzeń. „Gość” przypomina historię Cateriny, która nie żyła przez półtorej godziny w skutek zatrzymania serca i zapadła w śpiączkę. Teraz, choć przykuta do łóżka, porusza świat. Tysiące ludzi modli się, pości i oddaje w jej intencji swoje cierpienie. Wierzący odświeżają wiarę, a ateiści i agnostycy dotykają Boga. Książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Rafael.
Matek Polek portret własny [Agata Puścikowska]
Agata Puścikowska przekonuje, że „między modelem kury domowej i bizneswoman jest wachlarz tysięcy postaw, wyborów, sposobów na życie”. Na dowód przedstawia portrety pięciu kobiet, które nie mieszczą się w schemacie „pracująca w domu/pracująca zawodowo”. Bohaterki tekstu – nie bez trudności – odnalazły swój własny sposób na bycie kobietą i matką bez ulegania presji otoczenia i stereotypów.
Jakby ktoś wyłączył radio [Marcin Jakimowicz]
Piotr „Stopa” Żyżelewicz, kultowa postać polskiej sceny rockowej, zmarł w nocy z 12 na 13 maja. Marcin Jakimowicz przypomina jakim „Stopa” był człowiekiem, co było dla niego ważne, w co wierzył. Przed czytelnikiem maluje obraz człowieka, który jak Hiob stracił wszystko, potem spotkał Boga żywego i oddał swoje życie do Jego dyspozycji, a teraz oczekuje na zmartwychwstanie, w które wierzył równie gorąco, jak w Jezusa.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.