Dwa dni potrwają w Radwanowicach uroczystości pogrzebowe zmarłego 9 stycznia prezesa Fundacji im. Brata Alberta. Rada i zarząd fundacji apelują do uczestników o przestrzeganie poleceń służb porządkowych.
Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych - środa 17 stycznia - przeznaczony jest przede wszystkim dla podopiecznych fundacji, którzy przyjadą z całej Polski, by pożegnać ks. Isakowicza-Zaleskiego. Tego dnia o 10.00 jego ciało zostanie wprowadzone do kościoła pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Czuwanie przy trumnie potrwa do 20.00. O 12.00 Mszę św. odprawi bp Roman Pindel.
W czwartek 18 stycznia głównym uroczystościom pogrzebowym w radwanowickiej świątyni przewodniczył będzie bp Damian Muskus OFM, który odprawi Mszę św. o 12.00 i wygłosi homilię. Eucharystia transmitowana będzie przez TVP Kraków. Po niej odbędą się egzekwie w obrządku ormiańskim.
Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, ok. 14.00, ciało ks. Isakowicza-Zaleskiego zostanie odprowadzone na cmentarz w Rudawie. Ksiądz spocznie obok Zofii Tetelowskiej, która przekazała na rzecz utworzenia Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach cały swój majątek, składający się z rodzinnego dworu, zabudowań gospodarczych i 10 ha gruntów rolnych, rozpoczynając tym samym dzieło Fundacji im. Brata Alberta.
Dodatkowe informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych będą na bieżąco udostępniane na FB Fundacji im. Brata Alberta. "Ze względu na trudną sytuację logistyczną, warunki pogodowe oraz spodziewaną dużą liczbę uczestników, prosimy o bezwzględne przestrzeganie poleceń służb porządkowych" - apelują organizatorzy.
Księgi kondolencyjne będą udostępnione w środę od 10.00 przy wejściu do kościoła w Radwanowicach, a w czwartek od 10.00 - w punkcie informacyjnym w Radwanowicach i w kościele w Rudawie.
Zgodnie z wolą zmarłego kapłana, fundacja prosi, by - zamiast kwiatów - składać datki na rzecz jej podopiecznych. Będą one zbierane w czasie uroczystości pogrzebowych do specjalnie oznaczonych puszek przed kościołami w Radwanowicach i Rudawie oraz na cmentarzu.
Ze względu na długi przebieg uroczystości pogrzebowych nie są przewidziane żadne przemówienia. Listy kondolencyjne można przesyłać na adres mailowy Fundacji im. Brata Alberta: fundacja@albert.krakow.pl.
Kościół w Radwanowicach nie będzie w stanie pomieścić wszystkich chętnych, dlatego na zewnątrz umieszczony zostanie telebim pozwalający na śledzenie Mszy św. żałobnej. Telebim będzie także ustawiony przy kościele w Rudawie, blisko cmentarza. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, fundacja nie jest w stanie zapewnić miejsc siedzących dla wszystkich zainteresowanych.
Zgodnie z wytycznymi policji, w związku z ograniczonymi możliwościami dojazdu do kościoła w Radwanowicach, autobusy będą kierowane na parkingi w Rudawie i Pisarach, a osoby nimi podróżujące w miarę możliwości będą przewożone busami do Radwanowic.
Dojazd do Radwanowic własnym samochodem będzie bardzo ograniczony. Fundacja zachęca do zatrzymania się w Rudawie, skąd możliwy będzie przejazd busem do kościoła w Radwanowicach i z powrotem.
- Bardzo prosimy o wyrozumiałość w tej trudnej dla nas wszystkich chwili oraz o rozważenie, w której części dwudniowych uroczystości wziąć udział - mówi Małgorzata Urbanik z Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Na czwartek przewidywane są bardzo trudne warunki atmosferyczne. Możliwe są blokady na drodze, spowodowane natężeniem ruchu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.