Abp Guzdek w białostockiej cerkwi: Ekumenizm to wspólne poszukiwanie prawdy

Ekumenizm nie jest rezygnowaniem z prawdy, ale jest tej prawdy poszukiwaniem. Jest zmaganiem się o prawdę, wszak prawda nas wyzwoli z tego, co dzieli - mówił abp Józef Guzdek podczas nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku. Uroczystemu nabożeństwu o pomnożenie miłości wśród chrześcijan przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Metropolita białostocki nawiązał w homilii do słów Ewangelii odczytywanej dzisiaj w Kościele prawosławnym, mówiącej o kuszeniu Jezusa przez złego ducha i wynikającym z bezgranicznego zaufania Ojcu zwycięstwie Syna Bożego.

Podkreślił, że szatan nie zrezygnował z podejmowania kolejnych prób, aby i dziś odłączyć ludzi od Boga, nie przestał kusić, aby doprowadzić do skłócenia ludzi i do podziałów pomiędzy uczniami Jezusa Chrystusa, a współczesny człowiek wciąż jest poddawany podobnym pokusom, jak Jezus na pustyni.

„Jakże aktualna jest pokusa wyłącznej troski o chleb, nawet za cenę wyparcia się Boga, odrzucenia Dekalogu i przykazania miłości. Przesadna troska o chleb wielokrotnie była powodem podziałów i walki pomiędzy ludźmi. Historia ludzkości ocieka krwią, nieustannie toczą się wojny, trwają spory w rodzinach, w narodach i pomiędzy narodami” – zauważył.

Wskazał także na działania złego mające na celu wzbudzenie poklasku i uznania innych ludzi a także na pokusę, aby człowiek wybrał dobra doczesne, nie licząc się z Bogiem. „Obietnice beztroskiego i dostatniego życia sprawiają, że także wielu chrześcijan oddaje pokłon wartościom przemijającym, a zapomina o Bogu i ostatecznym celu, jakim jest życie wieczne” – przestrzegł hierarcha.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan abp Guzdek podkreślał potrzebę wspólnego dawania świadectwa o Chrystusie współczesnemu światu. „Trzeba głosić prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie, przypominać prawo miłości bliźniego, a jednocześnie mówić o grzechu. Jeśli grzech nie jest już grzechem, wówczas nie potrzebujemy zbawczej łaski wysłużonej na Golgocie przez Jezusa” – podkreślił.

Abp Guzdek zaznaczył, że Kościół nie może być „klubem dyskusyjnym”, ale wspólnotą, która zanurzona w Biblii i Tradycji podejmuje wysiłki, by nie ulec pokusom współczesnego świata. - Ekumenizm nie jest rezygnowaniem z prawdy, ale jest tej prawdy poszukiwaniem. Jest zmaganiem się o prawdę, wszak prawda nas wyzwoli z tego, co dzieli – wskazał hierarcha.

Apelował, by bliskość, wzajemny szacunek i solidarność między Kościołami chrześcijańskimi stanowiły nieodzowny wkład w braterstwo i sprawiedliwość, pokój i pojednanie w naszej ojczyźnie i między narodami.

Na zakończenie nabożeństwa, prawosławny abp Jakub, gospodarz modlitewnego spotkania, zauważył, dzisiejszy świat coraz bardziej oddalający się od Boga, pogrążający się w obojętności religijnej potrzebuje świadectwa jedności i wspólnego działania chrześcijan, które już ma miejsce na polu działalności naukowej, charytatywnej, czy w katechizacji.

„Są tacy, którzy chcą rozniecać waśnie wyznaniowe, czy utrzymywać podziały religijne, być może przekonani, że chcą przysłużyć się Bogu” – zauważył abp Jakub. Zachęcał, by Kościoły chrześcijańskie strzegły wiary, która jest zgodna z duchem Ewangelii, gdyż zarówno obojętność, jak i radykalizm są przeszkodą w kroczeniu drogą pojednania.

W ekumenicznej modlitwie wraz z duchownymi i wiernymi Kościołów prawosławnego i katolickiego uczestniczył proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Białymstoku Tomasz Wigłasz, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, a także przedstawiciele władz miasta.

W ramach Tygodnia Ekumenicznego w najbliższy poniedziałek, 22 stycznia o godz. 17.00, w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku odprawione zostaną Nieszpory Ekumeniczne pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego. Słowo tradycyjnie wygłosi abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
wiecej »