Alassane Ouattara został zaprzysiężony w sobotę na prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, po wielu miesiącach walk o władzę, której mimo przegranych wyborów nie chciał oddać jego poprzednik, były prezydent Laurent Gbagbo.
Ouattara podczas ceremonii zaprzysiężenia w stolicy kraju Jamusukro podkreślił, że po okresie konfliktów "nadszedł czas na zjednoczenie" obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej.
5 maja Rada Konstytucyjna ogłosiła Alassane Ouattarę prezydentem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej po pięciu miesiącach kryzysu powyborczego; w trwających wówczas walkach między siłami Ouattary i jego rywala Gbagbo zginęło ponad 500 osób.
Po wyborach prezydenckich z listopada ub.r. w WKS doszło do starć. Ostatecznie po decydujących walkach w Abidżanie zwyciężył Ouattara. Gbagbo aresztowano 11 kwietnia.
Prezydent Ouattara zapowiedział powołanie Komisji Prawdy i Pojednania; ma ona sprawdzić oskarżenia dotyczące aktów okrucieństwa wobec ludności cywilnej, których miały dopuścić się obie strony konfliktu. .
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.