Alassane Ouattara został zaprzysiężony w sobotę na prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, po wielu miesiącach walk o władzę, której mimo przegranych wyborów nie chciał oddać jego poprzednik, były prezydent Laurent Gbagbo.
Ouattara podczas ceremonii zaprzysiężenia w stolicy kraju Jamusukro podkreślił, że po okresie konfliktów "nadszedł czas na zjednoczenie" obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej.
5 maja Rada Konstytucyjna ogłosiła Alassane Ouattarę prezydentem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej po pięciu miesiącach kryzysu powyborczego; w trwających wówczas walkach między siłami Ouattary i jego rywala Gbagbo zginęło ponad 500 osób.
Po wyborach prezydenckich z listopada ub.r. w WKS doszło do starć. Ostatecznie po decydujących walkach w Abidżanie zwyciężył Ouattara. Gbagbo aresztowano 11 kwietnia.
Prezydent Ouattara zapowiedział powołanie Komisji Prawdy i Pojednania; ma ona sprawdzić oskarżenia dotyczące aktów okrucieństwa wobec ludności cywilnej, których miały dopuścić się obie strony konfliktu. .
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.