Była kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla i zapalonym kibicem futbolu. Dla niej Jan Paweł II zmienił swe plany. Wczoraj s. Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes, znana jako Siostra Dulce, została ogłoszona błogosławioną.
Ta brazylijska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek od Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej żyła w latach 1914-92, a nazywano ją Dobrym Aniołem z Bahia. Msza św. beatyfikacyjna miała miejsce w Centrum Wystawowym w Salwadorze a przewodniczył jej legat papieski, kard. Geraldo Angelo Majella.
Mszę św. Koncelebrowali: nuncjusz apostolski w Brazylii, abp Lorenzo Baldisseri, metropolita Salwadoru, abp Murilo Krieger oraz licznie zgromadzeni biskupi i księża. Na uroczystość beatyfikacyjną przybyło ok. 70 tysięcy wiernych. Przed rozpoczęciem ceremonii tysiące wiernych oglądało sztukę teatralną o życiu nowej błogosławionej.
Claudia Cristina, która doznała cudu za wstawiennictwem siostry Dulce ze łzami w oczach mówiła o uzdrowieniu z silnego krwotoku, którego doznała podczas porodu. „Dziękuję bardzo. Wierzę w Boga i nie znałam historii siostry Dulce, jednak cud jest niesamowity. Wszystko wskazywało że nie będzie mnie więcej tutaj. Wystarczy wierzyć, gdyż wszystko jest możliwe. Ja wierzę całkowicie w cuda” - powiedziała.
Maria Rita de Souza Brito Lopes Pontes urodziła się 26 maja 1914 roku w stolicy stanu Bahia, Salwadorze. Była bardzo radosnym dzieckiem, lubiła bawić się lalkami, puszczać latawce i była zapalonym kibicem klubu piłkarskiego Esporte Clube Ypiranga.
Od dzieciństwa okazywała miłość biednym i chorym. Mając 13 lat rodziny dom zamieniła w centrum pomocy dla potrzebujących. Wtedy też po raz pierwszy wyraziła pragnienie zostania zakonnicą. Wstąpiła do zakonu i sześć lat później została siostrą Dulce. W zakonie pomaga wszystkim potrzebującym, którymi nikt nie chciał się zająć. „Jeśli żaden szpital nie chce przyjąć pacjenta, my go przymniemy. Są to dla nich ostatnie drzwi i dlatego nie mogę ich przed nim zamknąć” - mówiła błogosławiona.
W 1936 roku utworzyła Związek Pracowników im. Św. Franciszka, pierwszy katolicki związek zawodowy w stanie Bahia w Brazylii, który utrzymywał się z dochodów trzech kin działających w Salwadorze.
W 1937 r., aby mieć gdzie przyjmować chorych siostra Dulce zajęła pięć opuszczonych domostw na wyspie Ratos (Wyspa Szczurów). Została jednak wyrzucona z wyspy i przez dziesięć lat ciągle zmieniała miejsce pobytu chorych. W końcu w 1949 r. zamieniła klasztorny kurnik na szpital dla 70 chorych. Do dziś działa tam szpital św. Antoniego, największy w stanie Bahia. Od tamtego czasu rozrósł się tak, że obecnie ma 11 filii i przyjmuje bezpłatnie ponad milion pacjentów rocznie. Każdego dnia ponad 200 osób pracuje w nich charytatywnie.
W 1979 r. siostra Dulce została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
Podczas drugiej wizyty w Brazylii, 20 października 1991 roku Jan Paweł II specjalnie zmienił plan wizyty, aby udać się do klasztoru św. Antoniego i spotkać się z chorą siostrą Dulce.
Błogosławiona żyła 77 lat. Przez ostatnie 30 lat życia zmagała się z chorobą płuc. Mimo złego stanu zdrowia zbudowała i kierowała jedną z największych i najbardziej prestiżowych instytucji charytatywnych w Brazylii. Zmarła 13 marca 1992 roku.
Obok błogosławionych Albertiny Berkenbrock i Lindalvy Justo de Oliveira, siostra Dulce jest trzecią rdzenną Brazylijką ogłoszoną błogosławioną.
Poniżej krótki film o Siostrze Dulce (w języku angielskim).
catholicnewsagency
María Rita de Souza Brito López
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.