Kraje Unii Europejskiej porozumiały się we wtorek w sprawie trybu testów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w UE w sytuacji katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka - poinformowały źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja AFP.
Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger poparł porozumienie i zapowiedział konferencję prasową w tej sprawie na środę na godz. 11.30 czasu polskiego w Brukseli.
Kompromis zawarty przez Europejską Grupę Organów Regulacyjnych (ENSREG), w której zasiada 27 krajowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jądrowe, rozdziela bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w obliczu zagrożenia katastrofą lub wypadkiem oraz ich bezpieczeństwo, gdy chodzi o akty terrorystyczne lub sabotaż.
Porozumienie przewiduje bardzo zaawansowane testy bezpieczeństwa w celu zbadania wytrzymałości unijnych elektrowni jądrowych zarówno na katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi i powodzie, jak i "konsekwencje wszelkich nieszczęśliwych zdarzeń spowodowanych przez człowieka lub inny czynnik naturalny" - poinformowały źródła dyplomatyczne.
ENSREG we współpracy z Komisją Europejską jest odpowiedzialna za przygotowanie kryteriów do testów wytrzymałościowych unijnych elektrowni jądrowych. Punktem zapalnym było włączenie do kryteriów - poza kataklizmami naturalnymi - katastrof samolotów i zamachów terrorystycznych z użyciem samolotów. (PAP)
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.