Po modlitwie Anioł Pański Papież wyznał, że ze smutkiem wspomina drugą rocznicę rozpoczęcia zakrojonej na szeroką skalę wojny na Ukrainie. „Tak wiele ofiar, rannych, zniszczeń, udręki, łez w okresie, który staje się strasznie długi i którego końca jeszcze nie widać!” – powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że jest to wojna, która nie tylko niszczy ten region Europy, ale wyzwala globalną falę strachu i nienawiści.
Franciszek wyraził współczucie dla „udręczonego narodu ukraińskiego” i zapewnił o modlitwie za wszystkich, zwłaszcza za wiele niewinnych ofiar. Jednocześnie błagał o przywrócenie „tej odrobiny człowieczeństwa, która stworzy warunki do dyplomatycznego rozwiązania w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Ojciec Święty prosił o modlitwę w intencji Palestyny i Izraela oraz wielu narodów „rozdartych wojną” oraz o konkretną pomoc. „Pomyślmy o tylu cierpieniach, pomyślmy o rannych, niewinnych dzieciach” – powiedział.
Jednocześnie Papież wyznał, że z niepokojem śledzi wzrost przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Przyłącza się do wezwania biskupów do modlitwy o pokój, mając nadzieję na zakończenie walk i poszukiwanie szczerego i konstruktywnego dialogu.
Podobnie, jak zaznacza, coraz częstsze porwania w Nigerii są powodem do niepokoju. „Wyrażam moją bliskość w modlitwie z narodem nigeryjskim, mając nadzieję, że zostaną podjęte wysiłki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tych sytuacji w jak największym stopniu”.
„Jestem również blisko mieszkańców Mongolii, dotkniętych falą intensywnego zimna, która ma poważne konsekwencje humanitarne”. Ojciec Święty powiedział, że to ekstremalne zjawisko jest również oznaką zmian klimatycznych i ich skutków. Dodał, że kryzys klimatyczny jest globalnym problemem społecznym, głęboko wpływającym na życie wielu braci i sióstr, zwłaszcza najbardziej bezbronnych. „Módlmy się o mądre i odważne wybieranie, aby przyczynić się do troski o stworzenie” – apelował.
Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z różnych części świata, w tym młodych grekokatolików rumuńskich z Paryża, Wspólnoty Neokatechumenalne z Polski, Rumunii i Włoch oraz Włoską Federację Chorób Rzadkich i kandydatów do bierzmowania z Lastra Signa, Torre Maina i Gorzano.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.