Deklaracja współpracy USA z Polską ws. Białorusi, poparcie korzystnego dla nas systemu wizowego, współpraca ws. gazu łupkowego, jesienny polsko-amerykański szczyt gospodarczy, pomysł funduszu innowacyjności - to pierwsze skutki wizyty prezydenta Baracka Obamy w Warszawie.
- BIAŁORUŚ
Sytuacja na Białorusi jest nie do zaakceptowania - mówił Barack Obama podczas wizyty w Warszawie. Zapewnił, że USA chcą blisko współpracować z Polską na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Amerykański prezydent zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wywierać presję na władze białoruskie.
Prezydent USA przypomniał, że konkurenci Łukaszenki w ostatnich wyborach prezydenckich znaleźli się w więzieniu i że są tam również dziennikarze, w tym polski dziennikarz i zarazem działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut.
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że on i Barack Obama odnotowują "absolutną zbieżność poglądów" w kwestii "twardego stawiania problemów praw obywatelskich na Białorusi".
Tusk oświadczył, iż poglądy Polski i USA na kwestię białoruską są "w stu procentach" zbieżne. "Nie ma przyszłości dla takich dyktatur, jaką reprezentuje dzisiaj Łukaszenka na Białorusi" - podkreślił. Zapewnił, że Stany Zjednoczone i Polska będą wytyczały "taką drogę postępowania dla opinii międzynarodowej, aby naród białoruski nie musiał płacić zbyt wysokiej ceny - i zbyt długo".
- GAZ ŁUPKOWY
Premier Donald Tusk poinformował po rozmowach z Obamą, że współpraca z USA w sprawie gazu łupkowego to będzie wspólny biznes i bezpieczeństwo energetyczne. W dziedzinie energetyki jesteśmy uczestnikami przełomu - ocenił Tusk. Podkreślił, że doszło do spotkania lidera technologii - USA i jednego z liderów zasobów gazu łupkowego - Polski.
USA i Polska zgadzają się co do konieczności dywersyfikacji źródeł energii - mówił z kolei Obama. Według amerykańskiego prezydenta, gaz łupkowy należy wykorzystać, a złoża można zbadać i eksploatować w sposób bezpieczny dla środowiska.
Zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe służyć konsultacjami dotyczącymi energii jądrowej, a jej eksploatacja musi się odbywać w sposób bezpieczny i przejrzysty.
- GOSPODARKA
Obama zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się gospodarczy szczyt - okrągły stół amerykańsko-polski przywódców sektora publicznego i prywatnego dotyczący rozwoju gospodarczego, ale również Funduszu Innowacyjności.
Tusk rozmawiał z Obamą m.in. o "Funduszu Innowacyjności", który miałby dotyczyć m.in. nowych technologii. "Dziękuję za zrozumienie i życzliwość dla idei (...) Funduszu innowacyjności. To jest pomysł, który zrodził się w czasie naszej rozmowy. Mamy obaj nadzieję, że będzie dalszy ciąg - taki Fundusz Innowacyjności, który tutaj w Polsce da też efekty na rzecz nowoczesności, nowych technologii i kapitału ludzkiego" - powiedział Tusk.
Z kolei Komorowski oświadczył, że Polska chciałaby skorzystać z proeksportowej strategii dla amerykańskiego biznesu, którą ogłosił Barack Obama. Według prezydenta, będą kontynuowane rozmowy na najwyższych szczeblach, by wspieranie aktywności amerykańskiego biznesu dotyczyło również Polski.
- WSPÓŁPRACA WOJSKOWA
Donald Tusk zapowiedział, że porozumienie o obecności pododdziału z USA w Polsce systematycznie staje się faktem. "Dziękuję za potwierdzenie gotowości sfinalizowania tego projektu - mówił premier. "Skala nieduża, ale gest bardzo znaczący" - zaznaczył Tusk.
Obama potwierdził, że jesteśmy blisko zawarcia porozumienia w tej sprawie.
- WIZY
Prezydent USA zadeklarował, że wspiera projekt ustawy w Kongresie, który ma rozwiązać problem wiz w sposób satysfakcjonujący Polskę. Chodzi o zmiany, które spowodują, że przy ewentualnym objęciu Programem o Ruchu Bezwizowym decydujący będzie nie procent odmów przyznania wiz, lecz odsetek nielegalnego wydłużenia pobytu w Stanach Zjednoczonych.
W ocenie Komorowskiego, deklaracja Obamy "powinna oznaczać zwiększony wysiłek ze strony ambasady polskiej, ale również Polonii, organizacji polskich w Stanach Zjednoczonych", bo - jak mówił - "trzeba zabiegać w sposób intensywny o akceptację tego rozwiązania przez amerykańskich kongresmenów".
- ROSJA
Obama powiedział, że USA są bardzo zadowolone z pragmatycznego podejścia Polski do stosunków z Rosją. Zastrzegł jednak, że w stosunkach z Rosją "nie można rezygnować z najświętszych idei, ale trzeba współpracować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" np. ws. walki z terroryzmem.
"Mocno wierzę w to, że reset pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Rosją przyniósł pozytywne efekty dla tego regionu, jak również dla Rosji i Stanów Zjednoczonych, ponieważ ograniczyło to napięcia i umożliwiło prawdziwy dialog na temat tego, w jaki sposób każdy z krajów może zmierzać naprzód" - mówił Obama.
Odnosząc się do tarczy antyrakietowej, Obama powiedział, że jest to "temat, w którym powinniśmy współpracować z Rosjanami".
- UKRAINA
W piątek wieczorem doszło do spotkanie prezydentów Obamy i Komorowskiego oraz Ukrainy Wiktora Janukowycza. W trakcie wizyty Obama mówił, że takie kraje jak Ukraina biorą przykład z Polski, a zadaniem naszego kraju jest pokazywanie tym krajom drogi do demokratyzacji i reform demokratycznych.
Bronisław Komorowski oświadczył, że między prezydentem USA a uczestnikami piątkowego szczytu prezydentów państw Europy Środkowej była zbieżność poglądów co do regresu demokracji na Białorusi i działań na rzecz integracji Ukrainy z Zachodem.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.