„Mogę z radością stwierdzić, że Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji stała się rzeczywistością” – powiedział Benedykt XVI, spotykając się w Watykanie z uczestnikami jej pierwszej sesji plenarnej. Papież podkreślił, że ogłoszenie blisko rok temu, 28 czerwca 2010 r., powstania tej dykasterii było owocem jego długiej refleksji nad koniecznością odpowiedzi na kryzys życia chrześcijańskiego w wielu krajach, także znających Chrystusową Ewangelię już od dawna.
„Termin «nowa ewangelizacja» nawiązuje do potrzeby odnowionego sposobu głoszenia, przede wszystkim dla żyjących w kontekście takim jak obecny – zauważył Benedykt XVI. – Rozwój sekularyzmu pozostawił w nim ślady również w krajach o tradycji chrześcijańskiej. Ewangelia jest wciąż nowym głoszeniem zbawienia dokonanego przez Chrystusa, by dać ludzkości uczestnictwo w tajemnicy Boga i Jego życia miłości oraz otworzyć ją na przyszłość pełną godnej zaufania i mocnej nadziei. Podkreślać, że w tej chwili dziejów Kościół wezwany jest do prowadzenia nowej ewangelizacji, znaczy nasilić działalność misyjną, by w pełni odpowiedzieć na nakaz Chrystusa”.
Benedykt XVI przypomniał stwierdzenie zawarte w dekrecie Soboru Watykańskiego o misyjnej działalności Kościoła. Czytamy tam, że „grupy, wśród których obecny jest Kościół, z rozmaitych przyczyn nierzadko zmieniają się całkowicie, tak że mogą pojawić się zupełnie nowe okoliczności” (Ad gentes, 6).
„Dalekowzrocznie – powiedział – ojcowie soborowi dostrzegali na horyzoncie zmianę kulturową, którą dziś łatwo stwierdzić. Właśnie ta zmieniona sytuacja, która stworzyła niespodziewane warunki dla wierzących, wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na głoszenie Ewangelii, by zdawać sprawę ze swej wiary w sytuacjach odmiennych niż w przeszłości. Kryzys, którego się doświadcza, niesie z sobą znamiona wykluczania Boga z życia ludzi, rozpowszechnioną obojętność względem samej wiary chrześcijańskiej, aż do próby zepchnięcia jej na margines życia społecznego. W minionych dziesięcioleciach można jeszcze było znaleźć ogólne poczucie chrześcijańskie, jednoczące całe pokolenia wyrosłe w cieniu wiary, która kształtowała kulturę. Dziś niestety jesteśmy świadkami dramatu fragmentaryzacji, który nie pozwala już mieć jednoczącego odniesienia. Ponadto często spotykamy ludzi, którzy pragną należeć do Kościoła, ale są silnie ukształtowane wizją życia kontrastującą z wiarą” – zaznaczył Benedykt XVI.
Papież zwrócił uwagę na potrzebę nowych głosicieli Ewangelii oraz ciągłego przypominania, że chrześcijaństwem nie można żyć tylko od święta. Cała wspólnota musi ożywić ducha misyjnego. Nie można zapominać, że styl życia wierzących musi być autentycznie wiarygodny i przekonujący dla ludzi w dramatycznych sytuacjach – powiedział Benedykt XVI uczestnikom pierwszej sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.