„Wiarę trzeba wciąż przekazywać”. Przypomniał o tym Papież, otwierając wczoraj wieczorem w Bazylice św. Jana na Lateranie, katedrze Wiecznego Miasta, trzydniowy kongres diecezjalny.
Biorą w nim udział przedstawiciele rzymskich parafii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Tegoroczny temat brzmi: „Radość przekazywania wiary w Kościele Rzymu. Inicjacja chrześcijańska”. Benedykt XVI wskazał, że Kościół od samego początku głosi każdemu człowiekowi Chrystusa zmartwychwstałego. Już pierwsi słuchacze apostołów zrozumieli, że Jego zmartwychwstanie oświeca ludzkie życie. Z tego wydarzenia zrodziło się nowe rozumienie godności człowieka i jego wiecznego przeznaczenia, relacji między mężczyzną a kobietą, ostatecznego znaczenia cierpienia, zaangażowania w budowę społeczeństwa. Każdy z nas ma nieść światu radosną nowinę, że w Jezusie miłość Boga jest bliska każdemu człowiekowi i całej ludzkości.
„Ta nowina ma zabrzmieć na nowo w regionach o dawnej chrześcijańskiej tradycji – mówił Papież. – Bł. Jan Paweł II mówił o konieczności nowej ewangelizacji tych, którzy, choć słyszeli o wierze, nie doceniają, nie znają już piękna chrześcijaństwa, a nawet czasem uważają je za przeszkodę do szczęścia. Nowy wysiłek ewangelizacji to zadanie wszystkich członków Kościoła. W tej godzinie historii Pan powierza nam misję głoszenia ciągłej nowości Ewangelii, jak Piotr i Paweł, gdy przybyli do naszego miasta. Czyż i my dzisiaj nie mamy ukazywać piękna i rozumności wiary, nieść Bożego światła człowiekowi naszych czasów z odwagą, przekonaniem, radością? Wielu jeszcze nie spotkało Chrystusa. Im trzeba specjalnej opieki duszpasterskiej. Obok dzieci i młodzieży z rodzin chrześcijańskich, proszących dla nich o inicjację chrześcijańską, są dorośli, którzy nie otrzymali chrztu albo oddalili się od wiary i Kościoła. Jest to dziś szczególnie pilna troska duszpasterska, która wymaga, byśmy angażowali się ufnie, wspierani pewnością, że łaska Boża działa zawsze, także dziś, w sercu człowieka” – powiedział Ojciec Święty.
Papież podkreślił, że głosicielami tej dobrej nowiny są wszyscy ochrzczeni. W szczególności do przekazywania wiary powołani są chrześcijańscy rodzice.
„Drodzy rodzice, Kościół jako troskliwa matka pragnie wspierać was w tym podstawowym zadaniu. Od najmłodszych lat dzieci potrzebują Boga, bo człowiek od początku Go potrzebuje, i zdolne są odczuć Jego wielkość. Potrafią docenić wartość modlitwy – rozmowy z samym Bogiem – i obrzędów, jak też intuicyjnie pojąć różnicę między dobrem a złem. Prowadźcie je w wierze już od najwcześniejszego wieku. Wspólnota chrześcijańska zawsze towarzyszyła formacji dzieci i młodzieży, pomagając im nie tylko zrozumieć umysłem prawdy wiary, ale też przeżywać doświadczenia modlitwy, miłości i braterstwa. Słowu wiary grozi zamilknięcie, gdy nie ma wspólnoty, która wprowadza je w praktykę, czyniąc je żywym i pociągającym jako doświadczenie rzeczywistości prawdziwego życia. Jeszcze dziś oratoria, obozy letnie, małe i wielkie doświadczenia służby są cenną pomocą dla młodych na drodze inicjacji chrześcijańskiej, by dojrzewali do konsekwentnego zaangażowania w życiu” – mówił Benedykt XVI.
Otwierając wczoraj kongres diecezji rzymskiej, Papież mówił też o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i znaczeniu katechezy. Ma ona dawać wzrastanie w znajomości Jezusa również tym, którzy już do przyjęcia sakramentów zostali doprowadzeni. Ponadto Papież zachęcił parafie, by wychowywały do modlitwy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.