W bazylice św. Brygidy o ks. Jerzym Popiełuszce

Msza św., pamiątkowy witraż, wystawa i konferencja - tak gdański IPN, Solidarność i archidiecezja gdańska upamiętniły w sobotę 8 czerwca rocznicę beatyfikacji zamordowanego kapłana.

Była to kolejna odsłona wydarzeń, które wspólnie przygotowali partnerzy na cały obecny rok. Celem wspólnych działań jest przypomnienie postaci i dokonań błogosławionego kapłana, w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Sobotnie obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Marka Kiedrowicza OFM, kapelana Gdańskiej Chorągwi ZHP w AG. Uczestniczyli w niej posłowie i europosłowie, liczni związkowcy, kombatanci i bohaterowie Solidarności - Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Modlili się też przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność" oraz radni miasta Gdańska. Gdański IPN reprezentował Marek Szymaniak, dyrektor oddziału wraz ze współpracownikami.

Ojciec Marek Kiedrowicz wygłosił homilię, w której obszernie przypomniał postać kapelana Solidarności. Nawiązywał przy tym do nauczania św. Jana Pawła II poświęconego ks. Jerzemu. - W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego i wielu z nas patrzy na tego niezwykłego człowieka, niezwykłego kapłana przez pryzmat jego wierności, która w sposób szczególny objawiła się wtedy, gdy trafił w ręce oprawców. Nie wyrzekł się ani wiary w Boga, ani miłości do ojczyzny. Stał się do końca człowiekiem autentycznym, prawdziwym. Jak bardzo nam tego dzisiaj potrzeba - mówił kaznodzieja. Rozważania wokół postaci męczennika, zakończył wezwaniem. - 40 lat. Może to już czas, aby episkopat Polski, na naszą prośbę, wystąpił do Stolicy Apostolskiej, by udzieliła nam zgody, byśmy w całej Polsce 19 października, w dzień, w którym rozpoczęła się droga krzyżowa księdza Jerzego, mogli obchodzić jego liturgiczne wspomnienie - powiedział o. Kiedrowicz.

Piotr Piotrowski /Foto Gość Witraż bł. Jerzego Popiełuszki w bazylice św Brygidy

Po zakończeniu Mszy przedstawiciele Solidarności na czele z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" wręczyli okolicznościowy medal za upamiętnianie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi parafii św. Brygidy. Kolejnym wydarzeniem było odsłonięcie i poświęcenia witraża w bazylice, przedstawiającego bł. Jerzego Popiełuszkę, ufundowanego przez Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ "Solidarność".

Potem rozpoczął się wernisaż wystawy pt. "Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim", przygotowanej przez Arkadiusza Kazańskiego z IPN w Gdańsku. Głos zabrali m.in. autor wystawy, ks. Ludwik Kowalski, Krzysztof Dośla, a także Marek Szymański. - Ksiądz Jerzy robił wszystko, żeby tym, którzy przychodzili do niego i dla tych, ku którym wychodził nieść nadzieję. Nieść nadzieję na to, że Polska wolność odzyska. I to jego dzieło chcemy pamiętać i to jego dzieło dzisiaj niesiemy ku przyszłości - mówił dyrektor gdańskiego IPN. - Mało osób wie o tym, że ks. Jerzy Popiełuszko był tutaj częstym gościem. I to nie tylko w bazylice św. Brygidy, gdzie głosił homilie i odprawiał Msze św., ale też jako gość na naszym pięknym Wybrzeżu wypoczywał nad morzem - dodał Krzysztof Dośla, dziękując IPN za przygotowanie wystawy.

Piotr Piotrowski /Foto Gość Wystawa IPN o ks. J. Popiełuszce - bazylika św. Brygidy

Ostatnim punktem uroczystości była dyskusja pt. "Zlecenie na Popiełuszkę" wokół postaci błogosławionego. Uczestniczyli w niej autorzy publikacji poświęconych ks. Jerzemu - Zbigniew Branach i Marek Szymaniak.

Wystawę w bazylice św. Brygidy można oglądać do 4 lipca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
23°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
wiecej »