Ks. Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Decyzję podjął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda na wniosek bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.
W odpowiedzi na pytania dotyczące dotychczasowego dyrektora Caritasu Polska ks. Marcina Iżyckiego rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wydał w środę oświadczenie przekazane PAP.
Poinformował w nim, że "ks. Marcin Iżycki został zawieszony przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w pełnieniu funkcji dyrektora Caritasu Polska". Wyjaśnił, że "wnioskował o to biskup diecezji warszawsko-praskiej, do której ks. Iżycki jest inkardynowany".
Rzecznik KEP podkreślił, że "sprawa ta nie jest związana z działalnością Caritasu Polska, która działa w sposób nieprzerwany".
Ks. Marcin Iżycki dyrektorem Caritasu Polska jest od 2017 r. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski 6 czerwca 2017 r.
Ksiądz Iżycki święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. Studiował na PWT w Warszawie, na UKSW oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2006-2008 organizował Dzieło Pomocy "Ad Gentes", którego był pierwszym dyrektorem. W latach 2004-2013 wykładał misjologię w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. W latach 2007-2008 był konsultorem komisji misyjnej KEP.
W latach 2007-2017 sprawował funkcję dziekana Służby Celnej w Ministerstwie Finansów oraz kapelana Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i Białej Podlaskiej. Ma stopień młodszego inspektora celnego. W 2016 r. został odznaczony brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2017 r. medalem "Milito Pro Christo".
W latach 2010-2017 był delegatem abp. Henryka Hosera ds. misji, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych i dyrektorem Wydziału Misyjnego w kurii biskupiej, a w latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Prezydent RP Andrzej Duda 11 września 2017 r. powołał ks. dr. Marcina Iżyckiego w skład Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.