Już po raz 17. krakowska Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie organizują największe rekolekcje liturgiczne w Polsce.
Tegorocznej odsłonie "Mysterium fascinans" będzie przewodziło hasło: "Modlitwa Kościoła zapisana w księgach". - Po zeszłorocznych, bardzo udanych rekolekcjach poświęconych w całości modlitwom eucharystycznym, postanowiliśmy zajrzeć za kulisy sprawowanej liturgii, sięgając po tak ważne dla chrześcijan i obecne w każdej celebracji woluminy - tłumaczy ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji.
Uczestnicy warsztatów, które potrwają od 6 do 8 września, przyjrzą się - z teologicznego punktu widzenia - historii rozwoju ksiąg, pochylą się nad posoborową reformą mszału czy zatrzymają się nad tematem kolekt i prefacji mszalnych. Dowiedzą się również z pierwszej ręki czegoś o pracach nad wydaniem trzeciej edycji Mszału Rzymskiego w języku polskim.
Jednym ze stałych założeń rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Wybierając prelegentów, organizatorzy kierowali się przekonaniem, że potrzebni są przede wszystkim pedagodzy, którzy przystępnie wyłożą prawdy wiary katolickiej. - W tym roku naszym przewodnikiem będzie ks. prof. Mariusz Rosik, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, zajmujący się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych, starożytną historią Żydów, a także relacjami judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła - zapowiada ks. Porosło.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. o. dr Dominik Jurczak OP z Rzymu, dr Paweł Milcarek z Warszawy, ks. dr hab. Dominik Ostrowski z Wrocławia, wspomniany już ks. dr Porosło z Krakowa czy ks. dr Maciej Zachara MIC z Lublina.
Nowe będzie miejsce spotkania. W tym roku uczestnicy "Mysterium fascinans" będą przebywać w tynieckim opactwie benedyktynów, położonym przy zachodniej granicy Krakowa, tuż nad brzegiem Wisły.
Zapisy na rekolekcje trwają. Wszelkie informacje, program i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.mf.org.pl. Rekolekcje "Mysterium fascinans" każdego roku gromadzą ok. 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii.
Dotychczasowe edycje spotkania poruszały przeróżne zagadnienia, w tym historię liturgii, konstytucję o liturgii świętej "Sacrosanctum concilium", poszczególne grupy sakramentów, duchowość liturgiczną czy liturgię godzin.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.