Petycja wiernych diecezji opolskiej pn. "Przywróćmy katedrę opolską wiernym" skierowana jest do Hanny Wróblewskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Autorzy petycji zaapelowali o podjęcie szybkich, odpowiedzialnych i sprawnych decyzji, które pozwolą wrócić do sprawowania kultu Bożego w katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.
"Od ponad dwóch lat biskup opolski i Kościół lokalny na Opolszczyźnie pozbawiony jest kościoła katedralnego, głównej i najważniejszej świątyni we wspólnocie diecezjalnej. Natomiast wspólnota parafialna ludzi wierzących pozbawiona jest dostępu do swojego kościoła parafialnego, jednocześnie głównej świątyni miasta, katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego" - tymi słowami rozpoczyna się petycja, która został opublikowana w internecie 24 lipca.
"Z dostępnych dla nas wiernych informacji wiemy, że ksiądz biskup był i nadal jest skłonny zrealizować część ze stawianych społecznych postulatów ekspozycyjnych, jednak bez możliwości rozszerzania ekspozycji o miejsce posadowienia tajemniczego bloku ceglanego tzw. „tumby”, znajdującego się w przestrzeni liturgicznej, bezpośrednio przed prezbiterium kościoła, w miejscu istotnym dla sprawowania liturgii. (...) Przeciąganie się procedur administracyjnych i brak woli podjęcia decyzji ze strony Urzędu Konserwatorskiego działa na niekorzyść stanu technicznego i konserwatorskiego katedry. Kierując się odpowiedzialnością za dobra materialne Kościoła, biskup opolski zlecił wykonanie specjalistycznych ekspertyz mykologicznych w zakresie skażenia powietrza, wyposażenia oraz zawilgocenia kościoła, które niestety, potwierdzają jego zły stan. Ten bezcenny zabytek, o który podobno tak urząd się troszczy, niszczeje - niszczeje wnętrze zabytkowej katedry i wspaniałe organy.(...) Obecnie, z powodu bezczynności i uporu administracyjnego, w przyspieszonym tempie trwa destrukcja największego w Opolu kościoła. Przekłada się to również na rozbicie wspólnoty ludzi wierzących, skupionych wokół tej świątyni" - argumentują autorzy petycji, którą już podpisało 221 osób.
"Nie tylko na ludziach wierzących ciąży odpowiedzialność za materialne dobro kulturowe i duchowe. Taką samą odpowiedzialnością obciążeni są wszyscy uczestnicy życia społecznego i kulturowego. Z szacunku dla przeszłości w sposób szczególny powinniśmy dbać o to, aby jej depozyt, zachowany jak najlepiej, przekazać przyszłym pokoleniom" - przypominają.
Ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Opolu, podkreśla znaczenie tej oddolnej petycji, wskazując, że jest to głos diecezjan, którym zależy na przywróceniu sprawowania kultu Bożego w katedrze opolskiej.
Petycję można podpisać TUTAJ.
Następnie należy potwierdzić swój podpis, klikając na link weryfikujący, który zostanie przesłany drogą e-mailową na wcześniej podany w formularzu adres. Bez tej czynności podpis nie będzie ważny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.