Z udziałem kilku tysięcy wiernych zgromadzonych w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się Msza św. z okazji uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła. W homilii papież nawiązał do przypadającej dzisiaj 60. rocznicy swoich święceń kapłańskich.
Po wygłoszeniu homilii odbyła się ceremonia wręczenia paliuszy. W gronie nowych metropolitów obok Polaka, metropolity Rygi, abp. Zbigniewa Stankiewicza paliusze otrzymali m.in.: abp Marjan Turnšek z Mariboru, abp Cesare Nosiglia z Turynu, abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo z Dżakarty, abp Jose Horacio Gomez z Los Angeles, abp Guire Poulard z Port-au-Prince, abp Jesus Ruben Salazar Gomez z Bogoty oraz prymas Brazylii, abp Murilo Sebastiao Ramos Krieger z Sao Salvador da Bahia.
Paliusz jest długą zamkniętą wstęgą, wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma krzyżami z czarnej wełny, nakładaną przez głowę i spływającą na piersi i plecy. Prawo jego noszenia mają papież - w całym Kościele oraz arcybiskupi-metropolici - tylko na terenie ich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii.
W uroczystości wziął udział także brat Benedykta XVI ks. prałat Georg Ratzinger, który wraz z nim został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze.
Modlitwę wiernych odczytano w kilku językach. Po włosku modlono się za święty Kościół Boży, niechaj będzie mocny w wierze i zakorzeniony w Nauce Apostołów; po niemiecku za Benedykta XVI, aby był umacniany mocą Ducha Świętego, oświecany Słowem Bożym, wspierany przez wspólnotę Kościoła i modlitwą całego Ludu Bożego w głębokiej wdzięczności za dar 60 lat kapłaństwa; po malajalamsku za wszystkie potrzeby życia ludzkiego, aby serce człowieka nawróciło się na wszelkie dobro, gościnność, przebaczenie, aby ludy ogarnięte bratobójczymi wojnami, przemocą i terroryzmem zaznały sprawiedliwości i pokoju; po portugalsku za cały świat, aby każdy człowiek żyjący w samotności, cierpieniu i chorobie odzyskał godność dziecka Bożego; po francusku za całą rodzinę Bożą zgromadzoną w bazylice, aby arcybiskupi metropolici, którzy otrzymali paliusze byli gorliwymi i zaangażowanymi pasterzami i z troską prowadzili powierzony im Lud Boży.
Zgodnie z tradycją czerwone róże i czerwone ornaty użyte w czasie Mszy św. przypominały o męczeńskiej śmierci Piotra i Pawła. "Tu es Petrus" - śpiewał chór po zakończeniu Eucharystii, kiedy Benedykt XVI wraz z delegacją Patriarchatu Konstantynopola modlił się przy grobie św. Piotra w Grotach Watykańskich.
Tradycyjnie też późnoantyczna rzeźba św. Piotra w Bazylice Watykańskiej była okryta czerwoną szatą, a na jej dłoni widniał pierścień rybaka. Na głowę rzeźby św. Piotra nałożono papieską tiarę.
Od pięciu lat uroczystość świętych Piotra i Pawła jest Dniem Papieskim Benedykta XVI oraz dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.