W Szwecji przeszczepiono pierwszą na świecie sztuczną tchawicę wyhodowaną z własnych komórek chorego.
Międzynarodowy zespół lekarzy w Szwecji przeszczepił 36-letniemu mężczyźnie pierwszą na świecie sztuczną tchawicę wyhodowaną w laboratorium z własnych komórek chorego. Zabieg był wspólnym przedsięwzięciem specjalistów z kilku krajów Europy. Najpierw sporządzono trójwymiarowy obraz zaatakowanej przez nowotwór tchawicy Andemariama Teklesenbeta Beyene’a, pochodzącego z Erytrei studenta geologii, który przebywa w Islandii.
Guz, którego nie można było inaczej usunąć, był wielkości piłki golfowej i mógł zablokować całą tchawicę.Skany tchawicy przesłano do specjalistów University College w Londonie, którzy sporządzili ulegającą biodegradacji kopię jej oraz dwóch odchodzących od niej głównych oskrzeli, które mają identyczną budowę ściany jak tchawica. Matryca tchawicy trafiła następnie do Sztokholmu, gdzie w kilku milionach jej porów umieszczono na pożywce komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego Beyene’a. Komórki szybko zaczęły się rozmnażać i po dwóch dniach uformowała się nowa tchawica, zbudowana z własnych tkanek chorego.
Tak wyhodowany narząd 9 czerwca tego roku wszczepiono choremu po usunięciu jego własnej, zniszczonej przez guza tchawicy. Podczas trwającej 12 godzin operacji dokonał tego prof. Paolo Macchiarini z Włoch oraz Alexander Seifalian z University College London, którzy zaprojektowali i wyhodowali tchawicę.
Prof. Macchiarini podobny zabieg po raz pierwszy przeprowadził w 2008 r. u 30-letniej Hiszpanki Claudii Castillo. Wtedy jednak wszczepiono jej tchawicę wyhodowaną w laboratorium na bazie tkanek pozyskanych od zmarłego dawcy
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.