20. edycja międzynarodowego konkursu winiarskiego Vinoforum 2011 rozpoczęła się w czwartek w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). Według organizatorów jest to jedna największych imprez winiarskich organizowanych w Europie Środkowej.
Jak poinformował PAP w czwartek prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina oraz wiceprezydent Vinoforum 2011 Roman Myśliwiec, Polska jest po raz pierwszy gospodarzem tego prestiżowego spotkania branży winiarskiej.
Według niego nasz kraj został wybrany podczas ubiegłorocznej edycji w Ostrawie w uznaniu dla polskich winiarzy, których wyroby zdobyły wtedy nagrody i wyróżnienia.
"Dla polskiego rodzącego się dopiero winiarstwa to symboliczne potwierdzenie naszej przynależności do rodziny środkowoeuropejskich krajów winiarskich. Zostaliśmy uznani i docenieni, a nasze wysiłki, związane z krzewieniem w Polsce kultury wina i odradzaniem się winiarstwa, nie poszły na marne" - podkreślił Myśliwiec.
Jak dodał, polskie winiarstwo rozwija się od kilkunastu lat mimo mniej sprzyjających warunków klimatycznych, a także ograniczeń, jakie stawia nadal polskie prawo.
Polskie wina zadebiutowały na Vinoforum w 2009 roku w słowackim Trenczynie. Otrzymały wtedy pierwsze w historii polskiego winiarstwa medale i wyróżnienia.
Podczas krynickiego Vinoforum około 400 zgłoszonych na konkurs win z całego świata oceniać będzie międzynarodowe jury, składające się z uznanych degustatorów i ekspertów winiarskich, w tym roku z: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Brazylii, Słowenii, Węgier i Polski. W sobotę i niedzielę konkursowe wina będzie degustować publiczność.
Międzynarodowy konkurs winiarski Vinoforum narodził się przed dwudziestu laty, a jego inicjatorami byli: Joze Protner, jeden z najlepszych słoweńskich winiarzy, a zarazem znany polityk minister rolnictwa w pierwszym rządzie niepodległej Słowenii oraz profesor Fedor Malik, znany słowacki enolog, wykładowca uniwersytecki i autor wielu książek popularyzujących wiedzę o winie.
Od tamtej pory konkurs odbywał się co roku w innym miejscu, w takich krajach, jak: Austria, Chorwacja, Czechy, Słowacja i Słowenia, stając się jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez winiarskich organizowanych w naszej części Europy.
Organizatorami konkursu są: Fundacja Polski Instytut Winorośli i Wina, Słowacki Uniwersytet Techniczny (Slovenska Technicka Univerzita) w Bratysławie oraz Narodowe Centrum Wina (Národni Vinarske Centrum) Republiki Czeskiej. (PAP)
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.