Caritas na całym świecie spieszy z pomocą mieszkańcom wschodniej Afryki. Od kilku tygodni trwa tam wyniszczająca susza.
Najgorsza sytuacja panuje w Somalii. W ostatnich tygodniach ponad 135 tys. jej mieszkańców opuściło swój kraj. Szukają schronienia i opieki w sąsiedniej Kenii. Podążają tam zwykle pieszo. Oznacza to dla nich skrajne wyczerpanie. W najgorszej sytuacji są dzieci, dla których długi marsz często kończy się śmiercią. W kenijskich obozowiskach somalijscy uchodźcy przyjmowani są przez swoich rodaków, którzy wcześniej sami znaleźli tu schronienie. W ten sposób tworzą się największe na świecie skupiska wysiedleńców. Jedno z nich liczy ponad 380 tys. osób podzielonych na 3 obozy.
Według danych ONZ susza zagraża obecnie ponad 10 mln ludzi zamieszkującym tzw. Wschodni Róg Afryki. Oprócz Somalii głodem zagrożeni są także mieszkańcy wschodniej Etiopii, północnej Kenii i Dżibuti.
Aby zaradzić tej dramatycznej sytuacji, Caritas Internationalis zwróciła się z apelem o międzynarodową solidarność na rzecz wschodniej Afryki. Włączyła się w nią także Caritas Polska.
„W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis, Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę na rzecz ofiar suszy w Afryce Wschodniej – poinformowała rzecznik organizacji, Olga Kołtuniak. – Przekazaliśmy już na ten cel 30 tys. euro. W tej chwili wiemy z informacji, które docierają do nas z Caritas Internationalis, że trzeba pomocy doraźnej. Najważniejszą kwestią jest dostarczenie świeżej wody pitnej zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jeśli z powodu braku wody i pożywienia padną zwierzęta, wtedy zaczną też umierać ludzie. W tej chwili na stronie internetowej Caritas Polska pod adresem www.caritas.pl znajdują się numery kont bankowych, na które można wpłacać pieniądze. Wszystkie środki wysłane do nas z dopiskiem «Sudan-Kenia» będą bezpośrednio przekazane Caritas Internationalis właśnie na pomoc ofiarom suszy w Afryce Wschodniej”.
Również szwajcarska Caritas natychmiast odpowiedziała na apel w sprawie suszy we wschodniej Afryce. Na pomoc dla ofiar przeznaczono 700 tys. franków.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.