Zaangażowanie Kościoła na rzecz pokoju i rozwoju w Południowym Sudanie przypomniało przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej przy siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Placówka dyplomatyczna, którą kieruje abp Francis Chullikatt, wydała specjalny komunikat z okazji przyjęcia wczoraj do ONZ tego nowego afrykańskiego państwa. Przypomniano w nim papieskie życzenia wystosowane w związku z inauguracją niepodległego bytu przez Republikę Południowego Sudanu oraz wysłanie na obchody specjalnej delegacji watykańskiej.
Kolejnym znakiem życzliwości Kościoła wobec nowego państwa i jego mieszkańców jest działalność katolickich organizacji humanitarnych, jak Misereor czy Caritas. Ich pomoc jest szczególnie istotna dla uchodźców, których liczbę szacuje się na 300 tys. Towarzyszy temu zaangażowanie Kościoła lokalnego, którego zwierzchnicy bardzo aktywnie działali na rzecz pokoju, wsparci zachętą bł. Jana Pawła II, który Sudan odwiedził w roku 1993.
Komunikat przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej przy ONZ wymienia też wyzwania, przed jakimi staje obecnie nowe państwo sudańskie. Należy do nich zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, nawiązanie relacji z sąsiadami, troska o ochronę zdrowia, szczególnie wobec epidemii AIDS, wzmocnienie systemu edukacyjnego, a zwłaszcza przygotowanie programu odbudowy i rozwoju kraju.
„Przejście od wojny domowej do demokracji wymaga należytej dyscypliny oraz oparcia się na sprawiedliwości i prawdzie – czytamy w dokumencie. – Długa droga, która kosztowała tak wiele istnień ludzkich, cierpień, nędzy i poniżeń, może stać się marszem pokoju, wolności i rozwoju. Kościół podkreśla znaczenie przebaczenia i pojednania, które są istotne dla trwałego pokoju, nie tylko w odniesieniu do nowego państwa, ale i całego regionu” – konkluduje przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej przy nowojorskiej siedzibie ONZ.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.