Około 100 km długości liczy łącznie siedem tras zlokalizowanych w otwartym w Hajnówce Nordic Walking Parku "Kraina Puszczy i Żubra". Trasy przygotowało, za unijne pieniądze, starostwo powiatowe w Hajnówce.
To pierwsze profesjonalne trasy do Nordic walking w Podlaskiem. Wytyczano je z Polską Federacją Nordic walking.
Szlaki do wędrowania ze specjalnymi kijkami mają przyciągać turystów szukających aktywnego wypoczynku w Puszczy Białowieskiej. W inauguracyjnym marszu z kijkami wzięło udział około 100 osób - powiedziała PAP Urszula Janiel z hajnowskiego starostwa.
Trasy mają - w zależności od stopnia trudności - od trzech do 21 km długości. Czas potrzebny na ich pokonanie to od pół godziny do czterech godzin.
Jak poinformowała PAP Walentyna Gorbacz ze starostwa powiatowego w Hajnówce, wszystkie szlaki są oznakowane tablicami, zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami Nordic walking. "Zawierają szczegółowe mapy, ogólne informacje na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych" - poinformowała Gorbacz.
Szlaki w niektórych miejscach się pokrywają lub krzyżują. "W większości trasy biegną leśnymi drogami żwirowymi, obok rezerwatów przyrody i przez śródleśne osady, które są zlokalizowane w przepięknej scenerii Puszczy Białowieskiej, ostatnim w Europie Środkowej wielkim kompleksie leśnym o charakterze naturalnym, z zachowanymi do dziś elementami lasu pierwotnego" - poinformowała Gorbacz.
Szlakiem można m.in. dotrzeć do Krynoczki - miejsca z małą cerkiewką i cudownym źródełkiem, ważnego dla prawosławnych, można też wędrować do Starej Białowieży, wokół Sacharewa, do Czerlonki. Jest też licząca 15 km Pętla Żubra.
Nordic Walking Park w Puszczy Białowieskiej powstał dzięki dotacji z UE w ramach programu Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z UE pochodzi na ten cel 18 tys. zł, starostwo w Hajnówce dołożyło 8 tys. zł.
Nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, przywędrował do Polski ze Skandynawii 13 lat temu. To energiczny marsz przy zachowaniu odpowiedniej techniki i postawy. Nordic walking w Podlaskiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiele osób przechodzi szkolenia, by uprawiać marsz zgodnie z zasadami, ale są też osoby, które po prostu spacerują z kijkami.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.