Był on spowiednikiem świętej siostry Faustyny Kowalskiej.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego o. Józefa Andrasza SJ, kapłana, kierownika duchowego i spowiednika m.in. św. siostry Faustyny.
Jak przypomniał metropolita krakowski w swoim edykcie, ojciec Józef Andrasz urodził się 16 października 1891 roku w Wielopolu koło Nowego Sącza. Już w dzieciństwie odczuł powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w wieku niespełna piętnastu lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1919 roku.
"Był cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem i kierownikiem duchowym oraz kaznodzieją" - przekazał Jędraszewski.
W 1933 roku, w Krakowie-Łagiewnikach, o. Andrasz po raz pierwszy spotkał św. Faustynę Kowalską. Był jej kierownikiem duchowym przez niespełna trzy lata, na początku jej mistycznej drogi.
Metropolita krakowski zaznaczył, że kandydat na ołtarze spowiadał nie tylko siostrę Faustynę, ale także wiele innych osób, które prowadziły głębokie życie duchowe, wśród nich m.in. bł. Anielę Salwę, bł. Klemensę Staszewską.
Ojciec Andrasz zmarł 1 lutego 1963 roku w Krakowie, a jego pogrzeb - zaznaczył Jędraszewski - zgromadził tłumy wiernych, świadcząc o głębokim szacunku, jakim cieszył się wśród ludzi.
Jak przekazał zakon jezuitów, do którego należał o. Andrasz, w ostatnich latach zainteresowanie jego postacią stale rośnie. "Wierni modlą się o jego beatyfikację i proszą o wstawiennictwo w trudnych sprawach" - zaznaczono.(PAP)
rgr/ mark/
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.