Reklama

Rośnie liczba konwersji biur na mieszkania

Od dwóch lat w tempie 10-15 proc. rdr. rośnie liczba konwersji biur na mieszkania - wynika z opracowania firmy INWI. W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji - dodano w publikacji.

Reklama

Eksperci z firmy deweloperskiej INWI zwrócili uwagę, że od dwóch lat w Polsce rośnie o ok. 10-15 proc. rdr. liczba konwersji biur na mieszkania. "Ten wzrost utrzyma się na podobnym poziomie w najbliższym roku. W perspektywie 2-5 lat możemy oczekiwać nawet dwucyfrowego skoku, co oznacza, że liczba takich inwestycji może się podwoić" - prognozuje ekspert rynku nieruchomości i prezes INWI Daniel Radkiewicz, cytowany w informacji.

Wskazał, że głównym czynnikiem napędzającym powyższy trend jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w miastach, gdzie rynek nieruchomości biurowych jest przesycony. "Jednocześnie powyższy wzrost będzie napędzać zmniejszone zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Sprzyjać temu trendowi będą też wysokie koszty utrzymania starzejących się biurowców" - ocenił development manager w INWI Mariusz Urbański. "Do tego zmiany w przepisach mogą ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne, co dodatkowo zachęca inwestorów" - dodał.

Eksperci poinformowali, że sam trend ww. przekształceń zaczął być dobrze widoczny w Polsce w 2020 r., w związku ze skutkami pandemii. Nastąpił wówczas wzrost popularności pracy zdalnej i spadło zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe.

"W krajach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, trend ten jest już dobrze ugruntowany, a rynek konwersji rozwija się mocno i dynamicznie. W Polsce jesteśmy na dobrej drodze, aby podążać za tymi wzorcami" - przewiduje Radkiewicz. Eksperci podkreślili, że w Polsce są już narzędzia, które mogą pomóc w przekształcaniu biur. "Najnowsze z nich to Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które są szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego" - wskazali.

Eksperci zwrócili uwagę, że liczba pustych terenów inwestycyjnych w centrach dużych miast z roku na rok maleje, natomiast biurowców nieefektywnych energetycznie względem aktualizowanych przepisów przybywa i to one, ich zdaniem, w pierwszej kolejności będą przekształcane.

Według przedstawicieli INWI zamiana biurowca na mieszkaniówkę w stolicy województwa może kosztować podobnie, jak realizacja nowego budynku od podstaw, tj. około 7000-9000 zł za metr powierzchni użytkowej mieszkań. "Inwestorom zdecydowanie opłaca się zamieniać biurowce, które nie generują zysków, na budynki mieszkaniowe w celu sprzedaży lub wynajmu. Takie obiekty, wraz z mieszkańcami, przyciągną usługodawców i sprzedawców. I w okresie długoterminowym przyniosą oczekiwane korzyści finansowe" - ocenili eksperci.

Dodali, że w najbliższych latach przebudowy dotyczyć będą przede wszystkim najstarszych i nieefektywnych energetycznie budynków lub lokalizacji szczególnie atrakcyjnych dla przyszłych mieszkańców. Zdaniem Radkiewicza skala tych zmian będzie znaczna, ale głównie będzie widoczna w dużych miastach w Polsce, tj. w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednak, jak przekonuje Urbański, przekształcenia będą dotyczyć również mniejszych i średnich miast, w których istnieje zapotrzebowanie na mieszkania i dostępne są starsze, nieefektywne energetycznie budynki. Tylko tam ten proces będzie nieco wolniej zachodził niż w dużych i średnich miastach.

"Nowe przepisy, które ułatwiają proces konwersji, będą kluczowym czynnikiem. Ułatwienia w zakresie zmiany sposobu użytkowania i uproszczenia w procedurze uzyskiwania pozwoleń na budowę mogą znacząco przyśpieszyć ten proces" - zaznaczył Urbański.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama