Od dwóch lat w tempie 10-15 proc. rdr. rośnie liczba konwersji biur na mieszkania - wynika z opracowania firmy INWI. W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji - dodano w publikacji.
Eksperci z firmy deweloperskiej INWI zwrócili uwagę, że od dwóch lat w Polsce rośnie o ok. 10-15 proc. rdr. liczba konwersji biur na mieszkania. "Ten wzrost utrzyma się na podobnym poziomie w najbliższym roku. W perspektywie 2-5 lat możemy oczekiwać nawet dwucyfrowego skoku, co oznacza, że liczba takich inwestycji może się podwoić" - prognozuje ekspert rynku nieruchomości i prezes INWI Daniel Radkiewicz, cytowany w informacji.
Wskazał, że głównym czynnikiem napędzającym powyższy trend jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w miastach, gdzie rynek nieruchomości biurowych jest przesycony. "Jednocześnie powyższy wzrost będzie napędzać zmniejszone zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Sprzyjać temu trendowi będą też wysokie koszty utrzymania starzejących się biurowców" - ocenił development manager w INWI Mariusz Urbański. "Do tego zmiany w przepisach mogą ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne, co dodatkowo zachęca inwestorów" - dodał.
Eksperci poinformowali, że sam trend ww. przekształceń zaczął być dobrze widoczny w Polsce w 2020 r., w związku ze skutkami pandemii. Nastąpił wówczas wzrost popularności pracy zdalnej i spadło zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe.
"W krajach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, trend ten jest już dobrze ugruntowany, a rynek konwersji rozwija się mocno i dynamicznie. W Polsce jesteśmy na dobrej drodze, aby podążać za tymi wzorcami" - przewiduje Radkiewicz. Eksperci podkreślili, że w Polsce są już narzędzia, które mogą pomóc w przekształcaniu biur. "Najnowsze z nich to Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które są szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego" - wskazali.
Eksperci zwrócili uwagę, że liczba pustych terenów inwestycyjnych w centrach dużych miast z roku na rok maleje, natomiast biurowców nieefektywnych energetycznie względem aktualizowanych przepisów przybywa i to one, ich zdaniem, w pierwszej kolejności będą przekształcane.
Według przedstawicieli INWI zamiana biurowca na mieszkaniówkę w stolicy województwa może kosztować podobnie, jak realizacja nowego budynku od podstaw, tj. około 7000-9000 zł za metr powierzchni użytkowej mieszkań. "Inwestorom zdecydowanie opłaca się zamieniać biurowce, które nie generują zysków, na budynki mieszkaniowe w celu sprzedaży lub wynajmu. Takie obiekty, wraz z mieszkańcami, przyciągną usługodawców i sprzedawców. I w okresie długoterminowym przyniosą oczekiwane korzyści finansowe" - ocenili eksperci.
Dodali, że w najbliższych latach przebudowy dotyczyć będą przede wszystkim najstarszych i nieefektywnych energetycznie budynków lub lokalizacji szczególnie atrakcyjnych dla przyszłych mieszkańców. Zdaniem Radkiewicza skala tych zmian będzie znaczna, ale głównie będzie widoczna w dużych miastach w Polsce, tj. w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednak, jak przekonuje Urbański, przekształcenia będą dotyczyć również mniejszych i średnich miast, w których istnieje zapotrzebowanie na mieszkania i dostępne są starsze, nieefektywne energetycznie budynki. Tylko tam ten proces będzie nieco wolniej zachodził niż w dużych i średnich miastach.
"Nowe przepisy, które ułatwiają proces konwersji, będą kluczowym czynnikiem. Ułatwienia w zakresie zmiany sposobu użytkowania i uproszczenia w procedurze uzyskiwania pozwoleń na budowę mogą znacząco przyśpieszyć ten proces" - zaznaczył Urbański.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.