Odważny ksiądz katolicki i sześciu niepełnosprawnych ludzi rzuciło wyzwanie miejscowym mafiosom i zamieszkało w budynku odebranym przestępcom w miejscowości Lamezia Terme w regionie Kalabrii na południu Włoch.
Do skonfiskowanego mafijnej organizacji kilkupiętrowego budynku nikt nie chciał się wprowadzić z obawy przed zemstą. Kalabryjska 'ndrangheta wciąż sieje w tym regionie przerażenie i strach. Tymczasem ks. Giacomo Panizza postanowił stawić czoło przestępczemu syndykatowi i wraz z grupą inwalidów stał się symbolem obywatelskiego oporu wobec mafii.
Kapłan wspólne z kilkoma osobami na wózkach inwalidzkich zaczęli remontować opuszczone pomieszczenia, w których niegdyś mieściło się kasyno – przykrywka dla handlu narkotykami. Otrzymywali groźby śmierci, niszczono ich ciężarówki, niewielu robotników chciało pracować we wnętrzu pomafijnego budynku. Policja przydzieliła kapłanowi osobistą ochronę.
Dziś w budynku znajdują się biura założonej przez księdza organizacji "Progetto Sud", pomieszczenia dla niepełnosprawnych oraz kilka siedzib innych grup i instytucji pozarządowych.
Ks. Panizza opisuje własne doświadczenia związane z walką przeciwko mafii w swej najnowszej książce. Słowo wstępne napisał do niej Roberto Saviano, autor dziennikarskiego reportażu „Gomorra – podróż po imperium kamorry”, której adaptacja filmowa odniosła światowy sukces.
Aby pozbawić zorganizowane struktury mafijne źródeł finansowania, 30 lat temu włoski rząd zaczął konfiskować nieruchomości należące do przestępców na Sycylii i w rejonie Neapolu.
Tymczasem sycylijski biskup Vincenzo Manzella proponuje beatyfikację włoskiego sędziego śledczego Paola Borsellino, który został zamordowany przez mafię. 19 lipca minęła rocznica jego śmierci. Dla jej uczczenia ulicami Cefalu niedaleko Palermo w marszu z pochodniami przeszło kilka tysięcy osób.
Biskup Cefalu Vincenzo Manzella powiedział, że zamordowany zasługuje na chwałę ołtarzy, ponieważ poświęcił swe życie „słusznej sprawie". Dodał, życie Paolo Borsellino, "jego poczucie sprawiedliwości i jego wiara” są wystarczającymi zasługami, by otworzyć jego proces beatyfikacyjny. Słowa przyjęto długą owacją.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.