Kamiński: To Sawicka zaczęła

To Beata Sawicka zainicjowała działania, które prowadziły do przestępstwa; kwota 100 tys. zł padła z jej ust - zeznał b. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński w procesie oskarżonej o korupcję b. posłanki PO.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie przesłuchuje 45-letniego Kamińskiego jako świadka w tym trwającym od października 2009 r. procesie.

Kamiński zeznał, że o sprawie dowiedział się wiosną 2007 r. z notatki funkcjonariusza "pod przykryciem", który pisał, że uczestnicy kursu dla członków rad nadzorczych skarbu państwa zamierzają dać łapówkę za uzyskanie pytań na egzaminie - co się nie powiodło. Dodał, że w kursie uczestniczyli posłowie PO i Samoobrony.

Według Kamińskiego w kolejnych notatkach pojawiło się nazwisko Sawickiej, która "interesowała się jego profesją" - funkcjonariusz ten występował "pod przykryciem" międzynarodowej firmy zajmującej się obrotem nieruchomości. Posłanka pytała go, czy jego firma byłaby zainteresowana "okazyjnym nabyciem nieruchomości na Helu"; mówiła, że "dysponuje kontaktami politycznymi, które umożliwią oddziaływanie na przedstawicieli samorządu na Helu". "Wspominała o posłach Jarosławie Wałęsie i Marku Biernackim" - podkreślił Kamiński.

Jego zdaniem, to Sawicka zainicjowała wspólny z agentem CBA wyjazd na Hel. "Przełożeni polecili mu wejść w sprawę" - zeznał świadek. Dodał, że przebieg spotkania z burmistrzem Helu Mirosławem Wądołowskim wskazywał na możliwość przestępstwa. Podkreślił, że podczas spotkań Sawicka m.in. polecała agentowi by - w obawie przed podsłuchem - wyjmował baterie z telefonu komórkowego. Kamiński dodał, że funkcjonariusz część rozmów tajnie nagrywał - na "kontrolę operacyjną" zgodził się prokurator generalny i sąd. Świadek przyznał, że zapoznawał się ze stenogramami "kluczowych rozmów" i był na bieżąco informowany o przebiegu operacji.

CBA zatrzymało Sawicką w październiku 2007 r., gdy przyjmowała - jak uznano - łapówkę za ustawienie przetargu na zakup dwuhektarowej działki na Helu. Szczegóły nagłośnił Kamiński tuż przed wyborami, co wywołało wątpliwości PO i części mediów co do domniemanego politycznego tła operacji CBA wobec Sawickiej (usuniętej wtedy z PO). Jest ona oskarżona o podżeganie i nakłanianie do korupcji oraz płatnej protekcji, przyjęcie 100 tys. zł korzyści majątkowej i powoływanie się na wpływy w organach władzy. O to samo oskarżono Wądołowskiego. Grozi im do 10 lat więzienia. Nie wiadomo, kiedy zapadnie wyrok.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
wiecej »