Ilość egzekucji systematycznie rośnie.
W Iranie wykonano w 2024 r. ponad 900 wyroków śmierci - poinformowała we wtorek agencja AFP, powołując się na dane ONZ. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Tuerk wyraził zaniepokojenie systematycznie rosnącą liczbą egzekucji w tym kraju.
Według danych ONZ w ubiegłym roku w Iranie stracono w majestacie prawa co najmniej 901 osób. Wysoki Komisarz poinformował, że większość egzekucji miała związek z przestępstwami dotyczącymi narkotyków. Tuerk podkreślił, że wyroki śmierci wykonano też na dużej liczbie dysydentów i osób uczestniczących w antyrządowych protestach w 2022 r. W porównaniu z poprzednimi latami wzrosła liczba straconych kobiet. Według Iran Human Rights w 2024 r. wykonano egzekucje na co najmniej 31 kobietach i była to największa liczba od 2008 r., od kiedy organizacja ta rejestruje przypadki stosowania kary śmierci w Iranie.
ONZ szacuje, że w 2023 r. Teheran przeprowadził co najmniej 853 egzekucje. "To bardzo niepokojące, że liczba (osób) podlegających karze śmierci rośnie z roku na rok. Najwyższy czas, aby Iran położył kres tej fali egzekucji" - oświadczył Tuerk.
Organizacje obrońców praw człowieka oskarżają irańskie władze, że od 2022 r. wykorzystują stosowanie kary śmierci do wzbudzania strachu w społeczeństwie. W połowie ubiegłego roku irański oddział Radia Wolna Europa/Radia Liberty, finansowanego przez USA, poinformował, że w ramach sprzeciwu wobec rosnącej liczby egzekucji, w tym w sprawach politycznych, więźniowie polityczni w irańskich zakładach karnych organizują protesty i piszą petycje na rzecz zniesienia kary śmierci.
Tuerk zwrócił się we wtorek do irańskich władz z apelem o wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci, a w dalszej perspektywie jej zniesienie.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.