Z apelem o upamiętnienie Powstania Warszawskiego w 67. rocznicę jego wybuchu poprzez modlitwę w intencji poległych i żyjących powstańców zwrócili się do księży biskup polowy WP Józef Guzdek i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Biskup polowy zalecił, by 1 sierpnia o godz. 17 (godzina "W") w parafiach wojskowych Warszawskiego Dekanatu Wojskowego oraz w parafiach, w których znajdują się jednostki wojskowe kultywujące tradycje Powstańców Warszawskich, rozległo się bicie dzwonów.
Z podobnym apelem o uruchomienie dzwonów kościelnych w godzinie "W". zwrócił się też do księży proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. "Ten sygnał będzie formą hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom stolicy" - podkreślił.
Kard. Nycz w liście do księży proboszczów poprosił też, by uwzględnili oni rocznicę 1 sierpnia w liturgii, polecając w modlitwie powszechnej poległych powstańców.
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.