Papież Franciszek zachęcał w środę Polaków, by pamiętali o osobach starszych z Ukrainy przeżywających tragedię wojny. Podczas audiencji generalnej nawiązał także do obchodzonych w Polsce dni babci i dziadka. Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
W czasie spotkania w Auli Pawła VI papież powiedział zwracając się do Polaków: "W tych dniach okazujecie szczególną wdzięczność waszym babciom i dziadkom obchodząc ich święto. Niech będzie ono okazją do budowania i umacniania nowego przymierza pomiędzy pokoleniami".
"Proszę was, pamiętajcie także w modlitwie o osobach starszych z Ukrainy, które przeżywają tragedię wojny. Wam wszystkim, a zwłaszcza babciom i dziadkom z serca błogosławię!" - dodał.
Franciszek poprosił kilka tysięcy wiernych z całego świata: "Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, nie zapominajmy o Palestynie, Izraelu, Birmie. Módlmy się o pokój. Wojna jest zawsze porażką".
Papież nawiązał do rozejmu między Izraelem i Hamasem, wprowadzonego w niedzielę mówiąc: "Wczoraj zadzwoniłem, tak jak robię to codziennie, do parafii w Gazie. Byli zadowoleni".
Wyjaśnił, że na terenie tamtejszej parafii przebywa 600 osób.
"Powiedzieli mi: dzisiaj jedliśmy soczewicę z kurczakiem. To coś, do czego nie byli przyzwyczajeni w ostatnim czasie; mieli tylko jakieś warzywo" - relacjonował Franciszek.
Wezwał: "Módlmy się za Strefę Gazy, o pokój i za inne części świata. Wojna jest zawsze porażką, nie zapominajcie o tym".
"A kto zarabia na wojnach? Producenci broni. Proszę, módlmy się o pokój" - apelował.
Papież podkreślił również: "Chcę, żebyście wiedzieli, że moje serce jest z ludnością Los Angeles, która tak bardzo ucierpiała z powodu pożarów; zniszczyły one całe dzielnice i wspólnoty i nie skończyły się".
"Niech Matka Boża z Guadalupe wstawi się za wszystkimi mieszkańcami, aby mogli być świadkami nadziei za sprawą siły różnorodności i kreatywności, z których zasłynęli na całym świecie" - zaznaczył Franciszek.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.