Ochrona wolności religijnej, polityka prorodzinna, prawo do wolnej niedzieli oraz ochrona środowiska, pomoc głodującym krajom we Wschodnim Rogu Afryki, były tematami spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z delegacjami Kościołów chrześcijańskich, które odbyło się wczoraj w Warszawie.
Spotkanie odbyło się w ramach polskiej prezydencji zgodnie z ustalonym procedurą, zgodnie z którą w ciągu półrocza każda prezydencja organizuje jedno spotkanie z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich Europy. Sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik poinformował KAI o dyskusji. Na spotkaniu min. Radosław Sikorski deklarował promocję i ochronę wolności religijnej ze strony władz.
Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że wspieranie rodzin to przyszłość Europy i Polski, gdyż ktoś powiedział, że Europa wybrała łagodną formę eutanazji decydując się na nieposiadanie dzieci. Te problemy w Europie wszędzie występują i dlatego długofalowe wspieranie rodziny jest konieczne, gdyż uratuje nasz kontynent przed wielkimi kryzysami – ekonomicznym, ubezpieczeń społecznych, czyli solidarności międzypokoleniowej. Są eksperci, którzy zapowiadają ucieczkę z Europy, gdyż jedna osoba będzie musiała pracować na świadczenia dla coraz większej ilości emerytów. Minister Sikorski zadeklarował, że poprze inicjatywy na rzecz rodziny. Kościół ze swej strony prowadzi na ten temat rozmowy z rządem – przypomniał bp Budzik.
Omawiając kwestię partnerstwa wschodniego przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, m.in. abp Abel, zwrócili uwagę, że realizując ten projekt należałoby uwzględnić element religijny i zaapelować do przywódców religijnych. Uczestnicy spotkania mówili o pojednaniu polsko-rosyjskim i dialogu, prowadzonym przez Kościół katolicki w Polsce i Patriarchat Moskiewski. Strona rządowa podkreśliła, że bardzo jej na partnerstwie wschodnim zależy, m.in. na układzie z Ukrainą, że cieszy się, że być może w grudniu zostanie podpisana umowa akcesyjna z Chorwacją, a relacje z tym krajem są bardzo dobre. Kościoły zadeklarowały swoją współpracę, bo mogą budować więzi na różnych poziomach.
W kontekście ochrony praw pracowniczych poruszono problem wolnej niedzieli. W Europie działa szereg organizacji broniących świątecznego charakteru tego dnia. Dzień wolny odgrywa bowiem bardzo ważną rolę i wpływa dodatnio na zdrowie, wypoczynek, większą wydajność pracy. Okazuje się, że zachowanie niedzieli jest niezwykle ważne nie tylko ze względów religijnych, ale także zdrowotnych, rodzinnych, społecznych.
W związku z ochroną środowiska abp Abel przypomniał, że PRE przygotowuje na ten temat wspólny dokument, Kościół katolicki też dyskutuje o problemach ekologii. Min. Sikorski przypomniał, że obecnie Polska przeżywa dynamiczny rozwój, buduje autostrady, ale ma trudniejszą sytuację, ponieważ kiedy inne państwa europejskie realizowały tego typu inwestycje, nie było tak surowych regulacji ekologicznych. – Nie możemy jednak zapominać, że należy przeprowadzić modernizację, zachowując przyrodę, co będzie z korzyścią dla Polski i całej Europy – podkreślił bp Budzik.
Spotkanie odbyło się w ramach polskiej prezydencji zgodnie z ustalonym procedurą, zgodnie z którą w ciągu półrocza każda prezydencja organizuje jedno spotkanie z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich Europy. Organizatorami spotkania są ComECE i CEC. Została przyjęta zasada, że Kościoły reprezentują w połowie Kościół katolicki niezależnie od kraju i faktu, czy katolicy są w nim większością.
Na spotkaniu poruszono też kwestię pomocy głodującym we Wschodnim Rogu Afryki, organizowaną za pośrednictwem Caritas i jej struktur diecezjalnych.
Kościół katolicki reprezentowali sekretarz generalny KEP Stanisław Budzik, bp tarnowski Wiktor Skworc oraz gnieźnieński bp pomocniczy Wojciech Polak. Kościoły chrześcijańskie, zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej reprezentowali abp Abel, prawosławny abp lubelski i chełmski Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP oraz bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.
W spotkaniu uczestniczył także ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny ComECE oraz pastor Rudiger Noll, dyrektor Komisji Kościół i Społeczeństwo i zastępca sekretarza generalnego CEC - Konferencji Kościołów Europejskich.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.