Fiesta Alegría ukazuje przenikanie się kultury galicyjskiej, baskijskiej, kastylijskiej, latino, hiszpańskiej i portugalskiej oraz nawiązuje do ich korzeni czyli do świata arabskiego i Żydów Sefardyjskich.
To podróż w świat flamenco, Mariachi, średniowiecznych galicyjskich uliczek, klimatycznych hiszpańskich barów, do Andaluzji Lorki, na hiszpański dwór czy do baskijskiej wsi. Festiwal narodził się z chęci integracji i dynamizacji środowisk zajmujących się kulturą o korzeniach iberoamerykańskich oraz z pasji do poznawania bogactwa kultury krajów Półwyspu Iberyjskiego.
Hiszpania to przecież nie tylko flamenco, a Portugalia to nie tylko fado, ale całe bogactwo kultury, gdzie przeplatają się wpływy historyczne, cywilizacyjne i tradycyjne. Tegoroczna edycja ukazuje nie tylko przeplatanie się kultur związanych z Półwyspem Iberyjskim, ale skupia się na dialogu między Iberią a Polską.
Uczestnicy festiwalu staną się świadkami tego, jak Velazquez zainspirował Kantora, jak teksty Ewy Demarczyk brzmią w aranżacji flamenco, jak kultura polska inspiruje Hiszpanów i jak miłość połączyła Polskę i Hiszpanię.
Tegoroczna edycja jest podsumowaniem współpracy Lublina z miastami hiszpańskimi zapoczątkowanej w 2010 roku w kontekście ubiegania się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i jednocześnie zaproszeniem do kontynuowania tych relacji oraz poszerzania współpracy lubelsko – hiszpańskiej.
W programie festiwalu znajdą się koncerty, spektakle, projekcje wideo, wykład, warsztaty taneczne i językowe, fiestas flamencas i kiermasz książek. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5 w Lublinie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.